Yüzyıllardır Değişmeyen Şehir: Cambridge’de Kaybolmak için 3 Değil 5 İyi Neden

Modern hayatın bize getirdiği zorunluluklar sıralamakla bitmiyor. Teknolojiden modaya, eğitimden seyahate, yaşamımızın her alanında ‘popüler olan en iyisidir’ mantığıyla karşı karşıya kalıyoruz. Kalabalık metropollerdeki popüler mekanlarda kahvelerimizi yudumlarken yaşadığımızı hissediyoruz. Tüm bu hayatın koşuşturması arasında nefes almaya çalışırken aklıma tek bir soru geliyor. ‘Peki en son ne zaman sade ve sessiz kalabildik?’

Bu yazımda sizleri, kimsenin ‘Gezilmesi gereken ilk 10 şehir’ listesinde yer almayan, buna rağmen içinde  bulunduğunuzda kendinizi yüzyıl öncesinde gibi hissedeceğiniz yaşlı ama mükemmel bir şehirle tanıştırıyorum.

1) E Yakınmış!

Cambridge, Türkiye’den direk uçuşu olmayan ancak Londra Stansted havalimanından 15 dakika uzaklıkta olan bir şehir. Özellikle Cambridge’e gitmek gibi bir niyetiniz yoksa, Londra seyahatiniz sırasında duraklarınıza eklemek isteyebilirsiniz. Peki Londra’dan nasıl ulaşacağım derseniz, havalimanından kalkan ya da Londra’nın içinden hareket eden, Türkiye’deki Havaş, Kamil Koç gibi firmalarla bir tutabileceğimiz National Express isimli otobüsleri kullanabilirsiniz. Otobüslerin tadını çok çıkarabileceğinizi zannetmeyin. Zira, topkek ikramı alamayacağınız gibi keyifli yolculuğunuz yaklaşık 15 dakika sürüyor olacak. Tabii benim gibi ineceğiniz yeri kaçırmazsanız…

cambridge uçak bileti

2) Sizi Duyabiliyorum…

Otobüsten inip şehre ayak bastığınızda bu kadar sakinliğin size fazla geldiğiniz düşünebilirsiniz. Özellikle gündüz saatlerinde bu şehirle tanışıyorsanız yeşillik ve parklarla dolu bu yerde ev fiyatlarına bakmaya başlayabilirsiniz. Ama fiyatları gördükten sonra siz yine de çok bakmayın… Bir üniversite şehri olarak anılan Cambridge, aynı zamanda yaşlı diyebileceğimiz bir nüfusu da içinde barındırıyor. Yolların büyük bir kısmı araç trafiğine kapalı olduğu için insanların yüzde 90’ı ulaşımlarını bisikletle sağlıyorlar. Kalan yüzde 10’luk dilim ise muhtemelen benim gibi bisiklet kullanmasını bilmiyor. Siz yine de ‘Yürümek en güzeli be!’ diyorsanız, aslında daha şanslısınız. Çünkü yüzölçümü bakımından tüm şehri yürüyerek gezmeniz mümkün. Dışarıda yürürken veya yemek yerken etrafı dinlediğinizde sadeliği ve sessizliği hissedebilirsiniz. Dar sokakları, parkları, cafeleri, yüzyıllardır yerinden oynamayan binaları ile bu yaşlı şehre kesinlikle aşık olacaksınız.

Cambridge'e yolculuk

3) Hoca Sözlüme 100 Verse…

Cambridge denildiğinde hepimizin aklına ilk gelen ve tabiki en güzeli olan şey üniversitesi. Cambridge Üniversitesi 1209 yılında kurularak, tüm dünyanın 4. en eski üniversitesi ünüyle tarihi bir değer taşır. Bir rivayete göre, Oxford Üniversitesi’nden ayrılan öğretim görevlilerinin kurduğu üniversitedir. Birçok özellik açısından Oxford Üniversitesi’nde benzer. Hatta iki üniversite öğrencileri birbirleriyle çok çetin bir rekabet içerisindedir. Birçok öğrencinin bir dolu sınav ve mülakatlardan geçerek ve yüklü miktarlarda ücret ödeyerek girdiği bu üniversite dünyanın en iyi 2. üniversitesi olarak tanımlanır. Burda eğitim alamasak da en azından gezebiliyoruz diyebiliriz.

4) Stephen Hawking mi O?

Cambridge Üniversitesi toplam 31 kolejden oluşur ve bu kolejlerin yapıları Cambridge şehrine dağılmış haldedir. Şehirde yürürken, Einstein’ın notlarından tutun Stephen Hawking’in konuşmalarına, Winnie de Pooh’un el yazısıyla yazılmış ilk taslağına kadar bilime ve sanata dair herşeyi bulabilirsiniz. Eski asma köprülerinde yürüyüp okulun içerisindeki tahta masalı,portreli devasa yemek salonlarında yemek yerken kendinizi Charles Darwin’le iki çay içiyormuş gibi hayal etmeniz pek de zor değil.

Cambridge

5) Son Olarak

Her kolejinin bahçesinde, her parkında ayrı bir kültürel etkinlik olan Cambridge’de özellikle yaz sezonları tahmin edemeyeceğiniz kadar jazz festivalleri, tiyatrolar, konserler ve etkinlikler bulabilirsiniz. Üstelik 5 pound gibi rakamlara bu etkinliklere katılıp şehrin tarihi havasını en güzel şekilde hissedebilirsiniz.

Cambridge Romeo & Juliet

 

Cambridge’e gitmeyi düşünüyorsanız, kara yolu yerine erken rezervasyon avantajını kullanarak hava yoluyla seyahat etmeyi tercih edebilirsiniz. Cambridge uçak bileti rezervasyonu için www.istfly.com sizin için en doğru tercih olacaktır. istfly Blog üyeliğinizi oluşturarak gerçekleştireceğiniz Cambridge uçak bileti satın alımlarınızda istfly bonusları kazanacağınızı unutmayınız! Ayrıca www.istfly.com ’dan alışveriş yapan bir kullanıcının sizi referans göstermesiyle veya blog üzerinden paylaşacağınız yazılar sayesinde Cambridge uçak biletinizin bir kısmını yada tamamını herhangi bir ücret ödemeden karşılayabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.