Vizesiz Gidilebilecek 10 Şehir

Önceki yıllarda sadece Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne gidebilen Türk vatandaşlarının artık Pasaport ve vize olmadan sadece kimlik kartı ile gidebilecekleri 10 şehir var.

Pasaport ve vize işlemlerine zaman ve para harcamadan yurt dışına çıkmak artık çık kolay, istfly.com adresinden seçeceğiniz 10 şehre sadece kimlik kartınız ile gidebilirsiniz.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde Girne

Lüks ve görkemli pek çok otele ev sahipliği yapan Girne, ılıman havasıyla kışın bile turistlerin sevdiği ve tercih ettiği bir şehirdir. Kışın ya da bahar aylarında kendinizi şımartacak bir tatil isterseniz otellerin fiyatları da uygun oluyor. Bahar aylarında yazı beklemek istemeyen turistlerin gözdesi halindedir Girne sahilleri. Üstelik gezmek isteyenler için tarihi ve turistik yerler de çok. Bellapais Manastırı, Girne Kalesi, St. Hilarion Kalesi, Bufavento Kalesi, Hz. Ömer Türbesi ve Karaoğlanoğlu Şehitliği Girne’de gezilecek görülecek yerlerdir.
Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde Lefkoşa
Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin başkenti Lefkoşa ülkenin en büyük şehridir. Denize kıyısı yok ancak yaklaşık yarım saatte Girne’ye geçebilir ya da adanın diğer tarafında bulunan Magosa ve Maraş taraflarına gidebilirsiniz. Gezmek isteyenler için Büyük Han, Bedesten ve Selimiye Camisi, Venedik Sütunu, Mevlevi Müzesi, Barbarlık Müzesi Lefkoşa’da gezilecek görülecek yerlerdir.

Gürcistan’da Batum

Artvin ilimizden kara yoluyla bile kolayca gidebileceğiniz Batum Bahar ve Sonbahar aylarında tercih edilen şehirdir. Haziran 2015 tarihinden sonra Kimlik kartıyla da gidilebildiği için özellikle Karadeniz turuna çıkanlar ya da Gürcistan’ı görmek isteyenler mutlaka bu sahil şehrini ziyaret ediyor. Meydanlarla dolu şehirde, Piazza Meydanı, Avrupa Meydanı, Altın Renkli Poseidon Heykeli’yle süslü Tiyatro Meydanı gezilebilir. 7 kilometrelik palmiyelerle kaplı sahil şeridi, Batum Limanı ve Chacha Tower Batum’da gezilecek görülecek yerlerdir.

Batum’da yeme içme ve eğlence fiyatları da oldukça uygun.

Gürcistan’da Tiflis

Tarihi geçmişiyle dikkat çeken Tiflis, Kura Irmağı kenarına kurulmuş bir kenttir. Şehirde Sololaki Tepesi üzerinde 3. yüzyılda yapılmış Narikala Kalesi, Kartlis Deda Heykeli, Sioni Katedrali, Metekhi Kilisesi Tiflis’te gezilecek yerlerdir. İstfly.com adresinden İstanbul’dan Tiflis’e direkt uçuş biletinizi alabilirsiniz.

Ukrayna’da Kiev

Haziran 2017 tarihi itibari ile Türk vatandaşlarının pasaportsuz gidilebilen Kiev, Ukrayna’nın başkenti ve aynı zamanda en büyük şehridir. Dinyeper Nehri kenarına kurulmuş şehir geniş meydanlar, caddeler ve güzel parkları ile dikkat çekmekte. Bağımsızlık Meydanı, Khreshchatyk Caddesi, altın kubbesiyle ünlü St. Michael Manastırı, Vladimirskaya Katedrali, Aziz Sophia Katedrali, Altın Kapı, Andrevski Yokuşu, Mariyinsky Sarayı ve Ulusal Opera Binası Kiev’de gezilecek görülecek yerlerdir.

Ukrayna’ya pasaportsuz gidebilmek için yeni TC Kimlik Kart’ına sahip olmanız gerekmektedir.

Ukrayna’da Odessa

Ukrayna’nın Karadeniz kıyısında yer alan en turistik şehirlerinin başında gelen Odessa ise hem tarihi hem de turistik çok sayıda mekâna sahiptir. Ukrayna’nın 3.cü büyük kenti olan Odessa’da yazın deniz ve güneşin keyfini çıkartırken, gece de eğlencenin tadını çıkarabilirsiniz. Odessa’da restoranlardaki yeme içme fiyatları ve gece eğlence mekânlarının fiyatları Avrupa şehirlerine göre çok daha ekonomiktir. Opera Binası, Deribasovskaya Caddesi, Potemkin Merdivenleri, Primorski Bulvarı, Arkeoloji Müzesi ve Puşkin Müzesi Odessa’da gezilecek görülecek yerlerdir.

Ukrayna’ya pasaportsuz gidebilmek için yeni TC Kimlik Kart’ına sahip olmanız gerekmektedir.

Ukrayna’da Lviv

UNESCO Dünya Mirası Listesinde yerini alan Ukrayna’nın Lviv şehri, ülkenin kültür başkenti konumundadır. Lviv, insanların tarih, dil kültür ve etnik açıdan gurur duydukları bir Ukrayna şehirdir ve Ukrayna’nın geri kalan bölgelerinden daha fazla şeye ev sahipliği yapmakta ve böylece Ukrayna’daki bir numaralı turistik bölge unvanını taşımaktadır.

Rynok Meydanı, Eczane Müzesi, Shevchenka Avenue (Bulvarı), Ivan Franko Park, Potocki Sarayı, St. George’s Katedrali, St. Olha and Elizabeth Kilisesi, Lviv Tren İstasyonu, Lychakiv Mezarlığı, Museum of Folk Architecture (Halk Mimarisi Müzesi), High Castle Park, Opera Binası, Transfiguration Kilisesi, Belediye Binası, Dominican Katedrali ve Manastırı, Ermeni Katedrali, Bernardine Kilisesi, Çikolata Fabrikası, Lviv Ulusal Franko Üniversitesi Zooloji Müzesi, Korniakt Sarayı, Boim Chapel, Latin Katedrali, Lviv Kahve Üreticisi Lviv’de gezilecek görülecek yerlerdir.

Ukrayna’ya pasaportsuz gidebilmek için yeni TC Kimlik Kart’ına sahip olmanız gerekmektedir.

Ukrayna’da Kharkiv

Kharkiv, geniş ve ferah caddeleri ve tarihi binaları ve Sovyetler döneminden kalan eserleri ile ziyaretçilerini hayranlığını kazanmakta. Kharkiv İkinci Dünya Savaşı’nda harap edilmiş ve çok kısa bir sürede yeniden inşa edilmiştir.

Özgürlük Meydanı, Kozmos Müzesi, Kharkiv Sanat Müzesi, Annunciation Katedrali, Uspensky Katedrali(Assumption Katedrali), Pokrovsky Manastırı, Kharkiv Hayvanat Bahçesi, Shevchenko Parkı, Sumskaya caddesi, Metalist Kharkiv Stadyumu, Konstytutsii Meydanı(Anayasa Meydanı), Termometre, Kharkiv Tarih Müzesi, Strilka Meydanı, Pryvokzalnyi Meydanı, Palats Odruzhennya, Mirror Fountain, Taras Shevchenko Anıtı, Dünya Cinsel Kültürler Müzesi

Ukrayna’ya pasaportsuz gidebilmek için yeni TC Kimlik Kart’ına sahip olmanız gerekmektedir.

Ukrayna’da Zaporizhia

Ukrayna’nın turistik şehirlerinden biri olan Zaporijya’da görülmesi gereken yerlerden ilki Zaporijya’nın 7 harikasından biri olan ve aynı zamanda Ukrayna Kazakları’nın kalesi olarak bilinen Khortytsya Adası. Tarihi ve yaklaşık 700 yaşındaki ünlü meşe ağacı ile görülmeye değer bir yer olan Khortytsya Adası’ndan sonra rotanızı At Tiyatrosu’na çevirin. Geleneksel Kazak oyunu olan At Tiyatrosu oldukça etkileyici olacaktır. Zaporizhia kültür ve mimari anıtlar ile doludur. Kutsal Bakire Koruma Katedrali, Antika Araba Müzesi, Aziz Andrew Katedrali ve Dinyeper Hidroelektrik İstasyonu da Zaporijya’da gezilecek görülecek yerlerdir.

Ukrayna’ya pasaportsuz gidebilmek için yeni TC Kimlik Kart’ına sahip olmanız gerekmektedir.

Ukrayna’da Kherson

Kherson, Ukrayna’nın Karadeniz’e açılan kapılarından biridir. Son dönemde uluslararası havacılık açısından önemli bir öneme sahip oldu. Donetsk ve Simperefol havalarının kullanıma kapatılmasından sonra en yakın havaalanı olan Kherson havaalanı trafiği de artış göstermiştir. Kherson şehrinde aynı gün içinde nehir gezintisi yapabilir ve çölde safari yapabiliriz. Geniş caddeleri, tarihi yapıları ve eğlence hayatı ile ön plana çıkıyor. Dinyeper Nehri, Herson Resim ve Heykel Müzesi, Katherina Katedrali, Herson Kalesi, Suvorov Caddesi, Oleshkovsky Çölü, Chaika Ekoturizm Bölgesi Kherson ‘da gezilecek görülecek yerlerdir.

Ukrayna’ya pasaportsuz gidebilmek için yeni TC Kimlik Kart’ına sahip olmanız gerekmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.