Van Maceram

Sevgili okurlarım bugün sizlere istfly’ın mobil uygulamasından bilet fiyatlarına bakarken dikkatimi çeken ve sonrasında günübirlik gezimi düzenlediğim akılda kalıcı güzellikleri ile Van hakkında öğrendiklerimi paylaşacağım.

Öncelikle Van havalimanından indikten sonra ilk durağım, dikkatimi en çok yönelttiğim yerlerden birisi olan Van Kedisi Evi‘ydi. Yüzüncü Yıl Üniversitesi’nin içinde bulunan bu koruma evi dişi ve erkek kediler için ayrı alanları bulundurmakta ve yavru kediler içinde küçük bir alan bulundurmakta. Nesil devamlılığı için yapılmış olan bu proje Van kedilerini layığı ile korumaktadır.

Kaleler

Öncelikle Van kalesini kesinlikle gezmelisiniz. Urartular zamanından kalan kale günümüze kadar birçok medeniyete hizmet etmiş. M.Ö. 885’e uzanan tarihi ile ziyarete açık bir biçimde bekliyor. Van Kalesi’nin yanında Zernek Kalesi, Ayanis Kalesi, Hoşap Kalesi ve Çavuştepe Kalesi’de Van’da görebileceğiniz diğer kaleler.

Van Gölü

Şüphesiz duymuşuzdur Van Gölü’nü hepimiz. Türkiye’nin en büyük gölü olmasıyla birlikte Van İli’nin de en büyük simgelerinden birisi. Etrafından saymakla bitmeyecek kadar çok güzelliklere sahip. Göl merakınız varsa ki Van Gölü’nden sonra oluşacaktır, Erçek Gölü de Van seyahatinizde sevebileceğiniz bir alternatif olacaktır.

Akdamar Adası

Van Gölü’nün kuzeyinde bulunan Akdamar Adası, Van’ın paha biçilemez değerlerinden birisi. Akdamar adası Van Gölü’nün en büyük adası olmasının yanında doğal güzellikleri ve içinde bulunan Akdamar Kilisesi, diğer adıyla Surp Harç Ermeni Kilisesi ile bütün gezginleri adeta kendine çekiyor.

Eski Van Şehri

1. Dünya Savaşı‘na kadar olan dönemde Ermeni ve Türk insanlarının birlikte kardeşçe yaşadığı bu güzel topraklar şimdilerde ise kullanılamaz halde ve harabeye dönmüş durumda. Fakat hala gidip orada gezerek göreceğiniz birkaç tarihi yapı bulunmakta. Bulunduğu nokta ise Van Kalesi’nin güneyinde.

Kaplıcalar

Birçok Anadolu şehrimizde bulunmakta olan şifalı kaplıcalar Van’ı da yalnız bırakmamış. Dinlenirken aynı zamanda şifa bulmak istiyorsanız, Erciş Doğancı Kaplıcası, Çatak Şeyh Cürüh Kaplıcası, Başkale Kelegom Kaplıcası ve Başkale Dereiçi Kaplıcası sizin için muhteşem bir şifalı tecrübe olacaktır.

Peri Bacaları

Yanlış duymadınız Peri Bacaları denince akla ilk gelen bölge Kapadokya biliyorum fakat Van’da bulunan Peri Bacaları’nın güzelliği de en az Kapadokya’dakiler kadar muhteşem. Bu oluşumları görmek istiyorsanız Van’ın Başkale ilçesine gitmenizi öneriyorum.

Van Müzesi

Özellikle Urartular döneminden kalma eserleri göreceğiniz bu müzede aynı zamanda el yazmalarının ve el sanatlarının örneklerini bunların yanı sıra eski dönem savaş aletlerini de görebilirsiniz. Van şehir merkezinde bulunduğu için gitmenizi şiddetle tavsiye ediyorum.

 

Van’a En Ucuz Uçak Bileti istfly’da! istfly’ı ziyaret etmek için buraya tıklayınız.

istfly üyeleri kendi satın aldıkları ve referanslarıyla üye olan kullanıcıların satın aldıkları her uçak bileti için istfly puan kazanır ve biriktirdikleri istfly puanlar ile diledikleri yere istedikleri zaman bedava uçak bileti alabilirler.

Yorumlar 1

  1. Peri Bacalarını Başkale İlçesine görmeye giderken yol üzerinde Hoşap Kalesini kesinlikle görmelisiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.