Tayvan’a Gitmeden Önce Aklınızda Bulunması Gereken 9 Bilgi

1

Tayvan batıl inanışlara sahip bir ülkedir. Tanımadığınız veya orada tanıştığınız birine hediye verirken Çince’de negatif çağrışımlara sebep olabilecek nesnelerden kaçınmanız gerekmektedir. (Saat, çakı, şemsiye vb.)

2

Tayvan Asya’nın doğusunda, Pasifik Okyanusu kıyılarında ve Çin kıyılarının 160 km açığında yer alan bir adadır. Çin Halk Cumhuriyeti Tayvan’ı özerk bölge görerek tanımamaktadır ve tanıyan ülkelere ambargo uygulamaktadır. Türkiye Cumhuriyeti de Tayvan’ı resmi olarak tanımamaktadır.

3

Tayvan emniyetli bir ülkedir. Fakat yinede şu numaralar aklınızda bulunsun;

Ambulans 112

Polis 110

İtfaiye 119

4

Tayvan’da görmek isteyebileceğiniz en mühim yer ve şehirler;

Taipei: Tayvan’ın başkenti ve en büyük şehridir.

Kao-hsiung: Tayvan’ın ikinci en büyük şehridir. Aynı zamanda sanayi ve ticaret merkezi olarak öne çıkar.

Hsin Chu: Tayvan’ın küçük Slikon Vadisi olarak tanımlayabiliriz. Dünyaca ismini kanıtlamış büyük elektronik markaları burada üretim yapar.

Taichung: Tayvan’ın üçüncü en büyük şehridir. Kültürel olarak pek çok aktiviteye ev sahipliği yapar.

5

Tayvan ucuz ve konforlu konaklama konusunda sayılı ülkelerdendir. Ülkemiz ile bulunan döviz farkı hesaplı bir tatil yapmanıza olanak sağlayacaktır.

6

Tayvan’da konuşulan resmi lisan Mandarin Çincesi‘dir. İngilizce bilen halk yok denecek kadar azdır.

7

1 Tl yaklaşık 9.3 Yeni Tayvan Dolarına karşılık gelmektedir.

8

Tayvan’a iklimsel olarak baktığımızda subtropikal iklime sahip olduğunu görürüz. Ülkede kışın genellikle yağış görülmektedir. Nisan ve Mayıs aylarında ise Erik Yağmurları görülmektedir. Haziran’dan Eylül ayına kadar ülkede aşırı sıcak ve nemli bir hava hakimdir. Kimi zaman yüksek şiddetli tayfunlar meydana gelmektedir.

9

Tayvan Türk yurttaşlarından vize istemektedir. Pasaport sahibi Türk vatandaşları 30 gün süreli vizeyi havaalanından alabilirler. (Sadece Taipei’deki Taoyuan Beynelmilel Havalimanı için geçerlidir.)

 

Tayvan’a En Ucuz Uçak Bileti istfly’da! istfly’ı ziyaret etmek için buraya tıklayınız.

istfly üyeleri kendi satın aldıkları ve referanslarıyla üye olan kullanıcıların satın aldıkları her uçak bileti için istfly puan kazanır ve biriktirdikleri istfly puanlar ile diledikleri yere istedikleri zaman bedava uçak bileti alabilirler.

Yorumlar 2

  1. Yazinizi begenerek okudum fakat oncelikli olarak sunu soyliyim; doviz farkindan dolayi dediginiz kadar ucuz olmuyor. Kaldigimiz hostel en ucuz hosteldi ve geceligi 30tl idi. Ulasimda ayni 2lira falan oluyor yani uber bir ucuzluk soz konusu degil.
    Birde havaalaninda alinan vizenin daha tuzlu oldugunuda belirtmek gerekir.

  2. 30 tl hostele çok diyorsun kardeşim. Türkiyede bikac yer dışında yalvarsan da bulamazsın o fiyatı.Kendi çadırını götürdüğün halde en a 20 tl yer parası alıyor türkiye.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.