Sonbaharda huzurun merkezleri

Merhaba, uzun ve sıcak bir yaz tatilinin ardından artık neredeyse sonbaharı da ardımızda bırakmak üzereyiz. Havalar giderek soğuklaşıyor hatta baya baya ülkemizin bölgelerine ilk karlar yağmaya başladı. Tam da bu kış girişinde havalar tamamen bozmadan hemen önce birkaç yer var ki çok özel yerler mutlaka gidilmeli görülmeli. Buralara uçakla falan ulaşmanız çok zor olabilir. İstanbul’dan Ankara’dan gelecekseniz zaten direk araba ile gidilebilir yerler ama yok ben çok uzaktayım derseniz İstanbul’a ya da Kocaeli’ye bir uçak bileti alabilirsiniz. Ama araba yolculuğu iyidir bence. 🙂 Varsa bir boşluğunuz, hatta bir iki günlük hafta sonu tatili de olabilir. Buyrun efendim.

Maşukiye

Muhtemelen okuyucularımızın çoğu burayı bilmiyor, oysa ki İstanbul’a çok yakın, Kocaeli‘de bulunuyor Maşukiye. Tam bir huzur merkezi, yazın da güzeldir ama bu mevsimlerde bir başka güzel olur. Serin havası, güldür güldür suları, sararan yaprakları… Herşeyiyle kışa yaklaşılırken değerlendirilmesi gereken bir yer. İstanbul’a çok yakın ve çevresinde çok güzel konforlu konaklama alanları bulunuyor. Mesela Cevizdibi Otel‘i şiddetle tavsiye ederim. Lobisinde sabah ve akşam zaman geçirmek inanılmaz keyifli gelmişti bana. Dekorasyonu ve kütüphanesi çok hoştu. Ayrıca kahvaltısıda çok lezzetli, +10 TL öderseniz serpme kahvaltı alabiliyorsunuz. Bir kere de olsa denemekte fayda var, pişman olmazsınız. 🙂

cevizdibi otel  cevizdibi otel lobi - maşukiye

cevizdibi otel kütüphane - maşukiye  cevizdibi otel bahçe

Ayrıca gündüz trekking parkurlarında doğa yürüyüşü yapabilir, Alabalık Vadisi‘ne gidip derenin kenarlarında sıralanan yerlerde çayınızı içebilir, gözlemenizi yiyebilirsiniz. ATV ya da UTV sürmek isterim derseniz zaten bu bölgede sağda solda bir sürü kiralamacı görebilirsiniz. ATV turunuzda sizi geri dönmeden önce tepede bir açık alana götürüyorlar. Burada Sapanca Gölü manzarasında çayınızı içerek keyif yapabilirsiniz. 🙂 Akşam yemeği konusunda ise bir iki kadeh bişeyler içeyim diye düşünüyorsanız, yine Alabalık Vadisinde bulunan Koru Restoran‘ı gönül rahatlığıyla tavsiye ederim. Güveçte alabalık, mezeler, güzel bir salata ve solda cayır cayır yanan bir şömine, sağda güldür güldür akan bir şelale. O anda daha başka birşey isteyeceğinizi pek sanmıyorum. 🙂 Bir de o kadar gelmişken Sapanca Gölü’nün kenarında da yürüyün derim baya kalabalık, göç almış bir yer ama yine de bir bakın derim.

maşukiye alabalık diyarı   maşukiye sapanca gölü atv kiralama

Safranbolu

Bir başka huzur yeri. Hatta UNESCO Dünya Miras Listesi’nde yer alıyor. Demek ki gerçekten hakediyor. Gittiğinizde ilk dikkatinizi çekecek şey tabiki Safranbolu evleri… Yüzyıllık bu evler ve konaklar, yöresi, insanı, kültürü çok temiz çok güzeldir. Cinci Han, İncekaya Su Kemeri, Yörük Köyü, Tokatlı Kanyonu mutlaka gittiğinizde görmeniz gereken yerlerden.

Ağva

İstanbul’da ama yok gibi, şehre yakın ama kalabalıktan uzak, Marmara’ya uzak, Karadeniz’in dibi, ormanın içinde nehrin kıyısında bir yer Ağva. Yaz kış ziyaretçilerinin özellikle de hafta sonları yoğun talep gösterdiği bir yer ve konaklama imkanları gerçekten harika. Nehrin kıyısında doğayla iç içe geçmiş otelleri, bungalow evleri insanı öylesine sarıyor ki. Genelde gidenler dönmek istemiyor birkaç gün daha… Sonbahar tatiliniz için Ağva’da mutlaka göz önüne alınması gereken yerlerden.

Yedigöller

Bolu‘da merkeze yaklaşık bir 50 km uzaklıkta her gidişimde kendimi kaybettiğim yer olarak betimleyebilirim kısaca. Kısaca söylüyorum 7 tane göl var irili ufaklı, bunların etrafında oturulacak masalar, piknik alanları mevcut ve ormanın içindesiniz. Yazın bile akşam üzeri buz gibi olan Yedigöller, sonbaharda öyle bir görüntüye bürünür ki, bu gerçekten görülme değer. Kesinlikle pişman olmayacağınızdan eminim, ama gitmeden önce konaklama yerinizi belirlemiş ve iletişim kurmuş olmanızı tavsiye ederim.

Gölcük

Yine Bolu’dan bahsediyorum. Bolu, Gölcük. Burası nispeten merkeze daha yakın, çok daha fazla insanın akın ettiği ve benim son yıllarda Abant‘a nazaran daha fazla tercih ettiğim bir yer. Evet Abant’ta çok güzel çok doğal, hoş ama faytonla ya da yürüyerek gezdikten sonra çokta yapacak bişeyiniz kalmıyor. Gölcük’te ise bir sürü mangal yerleri ayarlanmış orman içerisinde ve herkes genellikle birbirinden uzak. Dolayısıyla kimse kimseyi rahatsız etmiyor. Orman işletmesine ait olan ve buradaki her fotoğrafta bulunan o güzeller güzeli ev ise buranın adeta bir simgesi. Konaklamak için çok güzel bungalow evler var. Orada bir dayı ilerleyen zamanlarda bir otel yapılacağını söyledi ama umarım doğayı katletmeden bu projeyi hayata geçirirler.

gölcük-bolu-göl  gölcük-bolu-mangal

Yorumlar 3


    1. Yazar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.