Sivas’ın Görülmesi Gereken Yerleri

Merhaba sevgili okurlarım. Bugün size Sivas ilimizin tarihi dokularını ve gezmeniz gerektiğini düşündüğüm yerleri aktarmaya çalışacağım. Öncelikle istfly’dan aldığım uygun biletle yaptım bu seyahati. Hem bilet fiyatları uygun hem de internet üzerinden bilet alımı çok kolay tavsiye ederim. 🙂

Çifte Minareli Medrese

Taç kapısının üzerinde yer alan kitabedeki medrese bilgilerine göre 1271 yılında İlhanlılar Veziri Şemseddin Cüveyni tarafından yaptırılmıştır. Medresenin muhteşem bir şekilde süslenmiş taç kapısından tuğla ve çini ile örülmüş iki minaresine muhteşem bir mimari olarak gözler önünde.

Şifaiye Medresesi

Medrese 1271 yılında Anadolu Selçukluları tarafından III. Gıyasettin Keyhüsrev zamanında Hibetullah Burucerdioğlu Muzaffer Bey’e yaptırılmış. İlim amaçlı yaptırılmış bu yapı o dönemin en önemli mimarisine sahip Selçukluların taş oyacılığını göstermiş olduğu muhteşem bir yapı diyebilirim.

Sivas Kongre Müzesi

Mustafa Kemal Atatürk‘ün Heyet-i Temsiliye ile birlikte 2 Eylül-18 Aralık 1919 tarihleri arasında hepimizin bildiği gibi milli mücadele karargahı olarak kullanılmış ve milli mücadeleye buradan yön verilmiştir. Cumhuriyet tarihimizde çok fazla önem taşıyan bu yapı gidip görülesi yerlerin en önemlilerinden birisi.

Gök Medrese

Bu medrese’nin yapım tarihi 1271 yılıdır. 4. Kılıçarslan’ın oğlu 3. Gıyasettin Keyhüsrev döneminde Vezir  Sahip Ata Faahreddin Ali tarafından yaptırılmış olan bu medrese türk mimari ve süslemesinin içinde barındırmaktadır.

Ulu Camii

Anadolu Selçuklu döneminde II.Kılıçarslan’ın oğlu Kutbeddin Melikşah tarafından 1196 yılında yaptırılmış ve hala kullanılmaya devam edilmektedir. Güzel bir namaz deneyimi olacak diyebilirim.

Kangal Balıklı Kaplıca

Sivas’a olan uzaklığı 95 km Kangal ilçesine olan uzaklığı ise 15 km. dir. Boyutları 10 cm’yi geçmeyen binlerce balıklı havuzlarda içine giren insanların yanık, sivilce, yara, egzama, sedef gibi cilt hastalıklarının iyileşmesine yardımcı olur.

Gürün Gökpınar Gölü

Gördüğünüzde fotoğrafların ne kadar boş olduğunu anlayacağınız, doğası temizliği ve görsel şöleni ile göz kamaştıran Gökpınar Gölü ve Vadisi sizi dünyanın en güzel ortamlarından birine sokacak. Dünya üzerinde kirletilmemiş ender göllerden olan Gökpınar gölüne gitmeden Sivas’tan ayrılmayın.

Sivas Eğri Köprü

Adına yazılmış kaynaklardan alınan bilgilere göre Selçuklu Dönemi‘ne ait olduğu düşünülüyor. 18 adet gözü olan köprünün uzunluğu 180 metre, genişliği 4.5m2 olan köprünün yaya trafiğine açık araç trafiğine kapalı olması da ayrı bir güzellik bana göre. 🙂

 

Sivas’a En Ucuz Uçak Bileti istfly’da! istfly’ı ziyaret etmek için buraya tıklayınız.

istfly üyeleri kendi satın aldıkları ve referanslarıyla üye olan kullanıcıların satın aldıkları her uçak bileti için istfly puan kazanır ve biriktirdikleri istfly puanlar ile diledikleri yere istedikleri zaman bedava uçak bileti alabilirler.

Yorumlar 1

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.