Rize ve Trabzon’un en meşhur yemekleri nelerdir?

Bugünkü yazımda size Karadeniz’in bazı illerinin yemeklerini tanıtmaya çalışacağım. Yani gittiğinizde yemenizi tavsiye ettiğim de diyebiliriz buna tabi ki.

Rize

Rize’ye gittiğinizde kesinlikle yemeniz gerekenler listesinin başında bana göre Muhlama var. Malzemeleri kolay gibi görense de yaparken kıvamı tutturmak çok önemli. Mısır unu, tuz, su, tereyağı ve tel veren peynirle yapılan Muhlama, gittiğinizde yemeden dönmemeniz gereken bir tat.

Pepeçura

İkinci olarak da Pepeçura var. İsmi size garip gelebilir ama üzümden neler yapılabileceğini gösteren muhteşem bir örnek bence. Malzemeleri ise kokulu siyah üzüm, mısır unu ve tercihen konulabilecek az bir miktar mısır unu var.

Etli Karalahana Dolması

Üçüncü ise Etli Karalahana Dolması. Damağınızda yemek yediğinize dair bu zamana kadarki en muhteşem tat olacaktır. Daha fazla yemek için ekmek tüketmeyeceksiniz, size garanti ediyorum. Yapımı ve kıvamını tutturması çok zor olan bu yemeğin malzemeleri ise; karalahana, soğan, ince kıyılmış et, korkoto (değirmende kırılmış büyük taneli mısır) ve maydanoz.

Lahana Haşlaması

Dördüncü yemeğimizse yine lahanadan yapılan Lahana Haşlaması. Görünüşü çok fazla merak uyandırmasa da tadının damağınızda kalıp günler sonra bile ‘’olsa da yesem’’ diyeceğiniz bir tat. Malzemeleri ise; kara lahana, iç yağı, fasulye, mısır unu, tereyağı, kemik ve acı biber.

Trabzon

Karadeniz denince akla gelen en baştaki isimlerden birisi Trabzon‘dur şüphesiz. Trabzon’un ünlü ve en güzel yemeklerinde sıra.

Akçaabat Köftesi

Birinci yemeğimiz herkesin bildiği küçük bir ilçe olan Akçaabat’ı meşhur bir hale getirmiş Akçaabat Köftesi. Birkaç özel noktada yenmesi gereken Akçaabat Köftesi’nin bana göre en güzel noktası sahil kenarında bulan Cemil Usta’nın Mekanı. İçine et, ekmek, iç yağ, tuz ve az bir miktar sarımsak konan köfte başka yerde yenemez derecede güzel bir tat bırakacaktır damağınızda.

Hamsiköy Sütlacı

İkinci tadımız ise tatlı; Hamsiköy Sütlacı. Büyük dağların arasında kalmış küçük bir yerleşke olan Hamsiköy’ün sütlacı da kendi doğal güzelliği gibi dillere destan diyebiliriz. İçindeki malzemeler ise; süt, pirinç, toz şeker, fındık kırığı (toz halinde değil biraz daha iri parçalar şeklinde), yumurta ve çok az bir miktarda tuz.

Trabzon ve Rize yemeklerinden hatırladıklarım bunlar. Size yardımcı olabildiysem ne mutlu bana. Dediğim gibi bunları tatmadan dönerseniz oralara gittiğinizde hiçbir şey yapmamış sayılırsınız. 🙂

 

Rize‘ye veya Trabzon‘a gitmek için en ucuz Rize ve Trabzon uçak biletini bulabileceğiniz en güvenilir adres www.istfly.com! Çünkü diğer uçak bileti sitelerinin yaptığı gibi herhangi bir hizmet/servis bedeli talep etmiyoruz ve bu sayede daha ucuz Rize ve Trabzon uçak bileti fiyatları sunuyoruz. İnternet sitemiz üzerinden istediğiniz tarih için Rize ve Trabzon uçak bileti rezervasyonunuzu ve ödemenizi kolaylıkla gerçekleştirebilir ve işleminiz sonunda istfly puan kazanabilirsiniz. Hem hizmet bedelsiz Rize ve Trabzon uçak bileti satın alıp hem de ödeyeceğiniz uçak bileti tutarının %1’i oranında istfly puan kazanmak için blog.istfly.com üzerinden üyelik kaydınızı gerçekleştirmelisiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.