Özbekistan’ın başkenti Taşkent

Merhaba sevgili okurlarım kısa bir aradan sonra tekrar beraberiz. İşim gereği Özbekistan’a olan seyahatimde Özbekistan’ı gezip size de birkaç seyahat tecrübesi paylaşma imkanı buldum. Şirketimin anlaşmalı olduğu istfly’dan aldığımız indirimli uçak biletlerimizle birlikte yolculuğumuza başladık.

İlk olarak Taşkent’i tanıtmak istiyorum size sonraki yazımda ise Semerkand’ı.

Orta Asya’da bulunan Özbekistan’ın başkenti Taşkent, ülkenin doğusunda bulunuyor. Kışları kısa olması ile birlikte yazları ise uzun sürmektedir. Benim size tavsiyemse yaklaşık 40 dereceyi bulan yaz sıcaklarını değil daha ılıman olan ilkbahar ve sonbahar aylarında seyahat etmeniz.

Ulaşım olarak Taşkent’in toplu taşıması hem uygun hem de kullanışlı diyebilirim. Geniş caddeleri ile araç ve yaya trafiği de oldukça güzel düşünülmüş. Ulaşım için otobüs, taksi, metro ve kişisel olarak kiralayabileceğiniz araçlar mevcut.

Barak Han Medresesi

aaa

Bu muhteşem görünüşe sahip olan medrese, dünyanın en büyük iki Kuran-ı Kerim’inden birini bulunduruyor. Bölgenin hakimi olan Shaybadin Beyliği’nin Taşkent Valisi Barak Han tarafından yaptırılmış olan medrese Hz.Osman’a ait ceylan derisinden yapılmış olan üzerinde Hz.Osman’ın kanının bulunduğu düşünülen ölürken okuduğu kutsal kitap olduğu sanılmakta ve bu sebeple birçok turisti üzerine çekmekte. Bu medreseye getirilmeden birçok şehirde birçok müzede sergilenen Kuran-ı Kerim’in son adresi ise Barak Han Medresesi olmuş.

 

Uygulamalı Sanatlar Müzesi

Alexander Polovtsev isimli bir Rus diplomat adına kurulmuş olan bu müze öncelerde bir sarayın içindeymiş. İlk açılma amacı şehrin kültürel el sanatlarını yansıtmak amaçlı olan müze, 1927’den itibaren Özbek sanatçıların egemenliği altındaki bir müzeye dönüşmüş. Günümüzde kullandığı ismini ise 1997 almış. El yapımı; nakışlar, başlıklar, takılar ve el dokuması halılar gibi 7 bine yakın eser bulunmakta. Bina müze olmadan önce Sovyet döneminde yetimhane, savaş döneminde ise savaş mahkumlarının tutulduğu bir yer olarak kullanılmış.

Cuma Camii

Cuma Camii

Hz. İmam ya da asıl adıyla Ebubekir Muhammed Kafali Şaşi (903-976) adına yapılmıştır. 10.yy.da Maveraünnehir’de Şafii Mezhebi’nin yayılmasına öncülük eden, anahtarcılık yaparak geçimini sağlayan (kafali oradan geliyor) Taşkentli bir İslam önderiymiş Hz. İmam. Bağdat’ta bir filozof ve aynı zamanda şairmiş. Daha sonra yolu Taşkent’e düşmüş. Şaşi sözcüğü ise Taşkent’in o dönemdeki ismi olan Şaş’dan geliyor. Türbe 16. yy.da (1541-1542) Şeybaniler tarafından yapılmış.

 

Taşkent’e En Ucuz Uçak Bileti istfly’da! istfly’ı ziyaret etmek için buraya tıklayınız. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.