Kuzey ilimiz Sinop’ta yapılması gerekenler

Merhaba arkadaşlar sizlere Sinop’un özel ve güzel mekanlarını paylaşacağım bu yazımda. Dilerseniz sizde benim yaptığım gibi indirimli uçak biletlerinizi istfly’dan alabilirsiniz Sinop’a giderken.

Türkiye’nin Karadeniz Bölgesi‘nde yer alır Sinop. Gerek görsel gerekse turizm amaçlı gelen ziyaretçilerini yıllardır muhteşem bir biçimde karşılayan Sinop, doğal ve tarihi bütünlükleri ile size muhteşem bir deneyim sunacak.

Erfelek Şelalesi

Şelale, Sinop’un (bana göre) en huzur verici bölgelerinden birisi. Çünkü yüksekten akan sert suyun çıkardığı ses ve dibinde oluşan o mavi göl muhteşem bir trans etkisi yaratıyor.

Hamsilos Koyu

Türkiye’nin en kuzey ucunda yer alan bu koyun özelliği ise onu dünyada tek yapmış. Buzul aşındırması sonucunda oluşan bu koy Dünya’nın kendiliğinden oluşan tek koyudur. Etrafındaki güzel piknik alanları ise güzel bir dinlenme ve eğlence noktası yapmış bu koyu.

Sinop Arkeoloji Müzesi

1921 yılında başlayan Sinop müze faaliyetleri 1941 yılında tamamlanmıştır. Zengin bir koleksiyona sahip olan Sinop Arkeoloji Müzesi hizmete açık durumda ziyaretçilerini bekliyor.

İnaltı Mağarası

Ayancık ilçesine yaklaşık 35-40 km uzaklıkta bulunan bu mağara denizden 1070 metre yüksektedir. Yaklaşık 50 metre kadar aşağısına araçlarla ulaşabiliyoruz fakat sonrasında merdivenler aracılığı ile ilerleyerek mağaranın ağzına ulaşıyoruz.

Akgöl

Yine Ayancık ilçesine bağlı olan bu göl 1200 metre kadar bir yükseklikte yaylada bulunmakta. İki adet çay tarafından gelen taze su ile beslenen bu gölün etrafındaki bitki örtüsü oldukça sık ormandır. Etrafında piknik yaparken doğal yaşamın içinden bu hayata şahit olacağınızı temin edebilirim.

Akliman Kumsalı

Yeni evli çiftleri sıklıkla burada hatıra fotoğrafı çekerken görebilirsiniz. İl merkezine yaklaşık 9-10 km uzaklıkta bulunan bu kumsal adeta tertemiz ve fotoğraf aşıklarının buluşma noktası.

Karakum Plajı

Boztepe’de zamanında oluşan yanardağ patlamasından çıkan kül ve siyah kum yüzünden bu koyun dibindeki kumlar siyaha bürünmüş. Bu yüzden buraya Karakum adı verilmiş. Çok güzel bir deniz sefası süreceğinize emin olabilirisiniz ayrıca burada şezlong, şemsiye, yiyecek servisi mevcut ve sahil güvenlik olası kazalarda yardıma hazır bir biçimde bekliyor.

Sinop Kalesi

Roma, Bizans ve Selçuklular döneminde tekrar tekrar onarılarak kullanılan kalenin duvarı şehri çevrelemekte. 2050 metre gibi bir uzunluğu, 25 metrelik yüksekliği ve 3 metrelik genişliği vardır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.