Konya’nın en güzel yerleri

İlk çağlara kadar uzanan tarihi ile birçok medeniyete ev sahipliği yapmış olan Konya, çevresinde gezip görülmesi gereken tarihi ve doğal güzellikleri dolayısıyla nadide şehirlerimizden birisidir. İlk baharın sonlarında  güzelliğine güzellik katan Konya, yazın bunaltıcı denilebilen sıcağına rağmen ilk bahar aylarında tadından yenmez derecede güzel.

Konya’da görülmesi gereken yerler denince hepimizin de bildiği gibi Mevlana Türbesi ilk akla gelen seçeneklerimizden sadece birisidir. Hemen yanındaki Mevlevi Dergahı da gözden kaçırmamanız gereken bir diğer tarihi değer.

Bunun yanı sıra Konya’da Sille Köyü, Selimiye Camii, İnce Minare Müzesi, Alaaddin Tepesi, Kilistra Antik Kenti, Yerköprü Mağarası ve Çatalhöyük sadece aklıma gelen nadide ve göz alıcı Konya değerlerinden birkaçı.

Sille Köyü

Kesinlikle gitmenizi öneririm. Sebebi, henüz yeni yeni değerlenen bu köyün tarihi Büyük Selçuklu Devleti‘ne kadar dayanıyor. Köyün içinde 1500 yıllık bir kilise bulunmakta ve kilisenin yakınlarında Türkiye’nin ilk zaman müzesi de bulunmakta. Ulaşım olaraksa toplu taşıma araçları olmasına rağmen kendi arabanızla gelmeniz bana göre en doğrusu olacaktır.

Selimiye Camii

Tabii ki de Konya’dan görülmeden dönülmemesi gereken bir başyapıttır. Mimar Sinan’ın bir başyapıtı olan bu camii Konya’nın en önemli tarihi eserlerinden birisidir. Bugüne kadar sapa sağlam bir şekilde gelmiş olması ve ilk günkü güzelliği ile göz doldurması ile ünlüdür.

Yer Köprü Mağarası

Göksu Nehri üzerindedir. 5000 metrelik uzunluğu ve şelaleleri ile göz kamaştıran güzelliğe sahiptir. Ancak Yer Köprü Mağarası’na ve şelalelerine yapacağınız ziyarette profesyonel yardım almanız gerekmektedir. Sebebi ise doğal koşulları bilmeyenler için zorlu ve tehlikeli olabilir.

Kilistra Antik Kenti

Konya’da yabancı olmadığımız antik şehirlerden biridir ve geçmişi milattan öncelere dayanır. Görünüşü Kapadokya’yı andırır. Üzerindeki araştırma çalışmaları halen devam etmektedir. Dünya’nın ender görülebilecek değerlerinden olsa da ülkemiz nezdinde pek bir değer görememiştir.

İnce Minareli Medrese

Araştırmalarıma göre Selçuklu Sultanı II.İzzeddin Keykavus tarafından vezirine Hadis ilmi öğretilmesi için yaptırılmıştır. Şuanda müze olarak değerlendirilen medrese içerisindeki duvarlarında bulunan işlemelerin yanı sıra, yapının kendisi de bir sanat eseri özelliği taşımaktadır. Görmeden dönülmemesi gereken ender değerlerdendir.

 

Konya‘ya gitmek için en ucuz Konya uçak biletini bulabileceğiniz en güvenilir adres www.istfly.com! Çünkü diğer uçak bileti sitelerinin yaptığı gibi herhangi bir hizmet/servis bedeli talep etmiyoruz ve bu sayede daha ucuz Konya uçak bileti fiyatları sunuyoruz. İnternet sitemiz üzerinden istediğiniz tarih için Konya uçak bileti rezervasyonunuzu ve ödemenizi kolaylıkla gerçekleştirebilir ve işleminiz sonunda istfly puan kazanabilirsiniz. Hem hizmet bedelsiz Konya uçak bileti satın alıp hem de ödeyeceğiniz uçak bileti tutarının %1’i oranında istfly puan kazanmak için blog.istfly.com üzerinden üyelik kaydınızı gerçekleştirmelisiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.