Kayseri’nin görülesi yerleri

Merhaba okurlarım bugün sizlerle İç Anadolu Bölgesi‘nde bulunan Kayseri ili ile alakalı olan yazımı paylaşacağım. Öncelikle Türkiye’nin en kalabalık 15. ili olan Kayseri daha çok mutfağı ile dile gelse de bir zamanlar Hristiyanlığın güvenilir bir yaşam alanı olarak hizmet veriyordu. Daha sonralarda 1200’lü yıllara doğru Selçuklular için en önemli kentlerden birisi olarak hizmet vermiştir. istfly ile indirimli uçak bileti alıp Kayseri’ye gelirseniz neleri mi gözden kaçırmamanız lazım? Başlıyorum 🙂

Ali Dağı Yer Altı Şehri

Şehir hemen hemen yeni keşfedilmiş. Bu yüzden tamamı açılmamış ziyaretçilere. Hristiyanlığın yasak olduğu dönemde insanlar dinlerini yaşamak için bu mağaraları kazıp, buralarda yaşamlarını sürdürmeye çalışmışlar. İçeri girdiğinizde büyüleneceğiniz bu mekan size insanoğlunun ne denli güçlü ve istediğinde her şeyi yapabileceğini gösteriyor.

Erciyes Dağı

Kayak merkezleri ile dillere destan bir görkeme sahip olan dağımız, Kayseri’nin sembolü haline gelmiş durumda. Diğer kayak merkezlerine oranla bütün aktiviteleri bulundurması ve diğerlerine göre daha ucuz olması ile talepleri içine çekiyor. Günü birlik olarak da epeyce ziyaretçi çeken kayak merkezi ziyaretçilere günübirlik de olsa güzel imkanlar sunuyor diyebiliriz.

Soğanlı Harabeleri

Daha çok Hristiyanların kaçış noktası olarak kullanılan bölgeye onlarca kilise inşa edilmiş. Ürgüp ve Göremedeki yapılara benziyorlar fakat halen bazı kiliselerin içinde Hristiyanlığın ilk yıllarından kalma freskler bulunmakta. Birkaç saat içinde hızlı hızlı değil de dolu dolu bir gün geçireceğiniz muhteşem bir bölge.

Kapuzbaşı Şelalesi

Dünya’nın en yüksek ikinci şelalesidir. Dolayısı ile yerli ve yabancı turistlerin ilgi odağıdır. İlk gördüğünüzde içiniz bir değişik oluyor ne yalan söyleyeyim.

Hunat Hatun Külliyesi

Alaattin Keykubat’ın hanımı olan Hunat Hatun tarafından yaptırılmıştır. Bugünlerde ise hediyelik eşyacıların istilasına uğramış bir biçimde amacından bambaşka bir şekilde kullanılmakta. Külliyenin yanındaki cami ise Selçukluların en büyük camisi olma özelliğini taşıyor.

Gevher Nesibe Şifahanesi (Tıp Müzesi)

Yıllarca değeri bilinmemiş adeta çürümeye bırakılmış. Neden böyle bir şey olmuş bilmiyorum fakat görkemli yapı, muhteşem bir şekilde içinize işliyor adeta. Türklerin ilk akıl hastanesiymiş. Tarihi ise 1200’lü yıllara dayanıyor. İsmini Kılıç Aslan’ın kızı olan Gevher Nesibe Hatun’dan almış. Bu bizzat Gevher Nesibe Hatun’un vasiyetiymiş. İçinde ise hüzünlü bir aşk hikayesi ve çok ince mimari detaylar barındırıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.