Kars hakkında bilinmeyenler

Sınır Şehrimiz Kars

Ermenistan sınırında bulunan, değerleri ile sahip olduğu güzellikleri ve tarihi yapısı ile görmesi gereken ilgiyi pekte görememiş olan ilimiz Kars’ı tanıtmaya çalışacağım.

Ani Ören Yeri

Öncelikle UNESCO’nun Dünya Miras Listesine almış olduğu Ani Ören Yeri. Ani Harabeleri olarak da anılan bu değeri çok fazla bilinmemiş tarihi kent, söylenilene göre Erken Demir Çağından 16. Yüzyıla kadar daimi olarak yerleşim yeri olmuştur. İpek Yolu üzerinde olması sebebiyle birçok milletten insanın yaşadığı Ani, kozmopolit bir şehir haline gelmiş ve yüzyıllarca farklı medeniyetlere ev sahipliği yapmıştır. Bu medeniyetler arasında Ermeni, Gürcü, Bizans ve Selçuklulara ev sahipliği ve buluşma noktası olanağı sunmuştur. Ani Antik Kenti’nin dış surlarının yapımına 964 yılında Bagratlı Kralı Aşot tarafından başlanmış ve 1072 yılına kadar 3 adet dış sur yapılmıştır. Kars’a 48 km kadar uzaklıkta olan Ani Harabeleri, Hıristiyan ve Ermeni inanışında kutsal bir yere sahiptir.

Asboğa Gölü

Göl, Kars’ın en güzel simgelerinden birisi olsa da gelenek haline gelmiş bir şekilde Kars sınırları içerisinde olduğundan mıdır bilinmez, pek fazla önem gösterilmemiş. Fakat yeni yeni göl çevresinde yapılandırmalar başlamış. İlerleyen süreçte bu güzel gölün hak ettiği değeri alacağına inanıyorum.

Cıbıltepe Kayak Merkezi

Kars’ın Sarıkamış ilçesinde bulunan kayak merkezine pek fazla yabancı turist gelmiyor. Hatta Türkiye’den de pek fazla giden yok. Geneli çevre illerden olan turistlerin geldiğinde gördüğü şey ise Dünya’da Alplerden sonra kristal kar yağışının olduğu tek yer Sarıkamış. 5 farklı pisti olan Cıbıltepe çevresinde konaklama evleri ve kayak malzemeleri kiralama imkânı sunsa da sizin gittiğinizde gözünüze çarpacağına inandığım şey doğal harikalığı olacaktır.

Kars Kalesi

Bulunan yazıtlara dayanılarak 1152 yılında Sultan Melik İzzetin’in veziri Firuz Akay tarafından yaptırılmıştır. Ancak Timur ordusu bu kaleyi fethederken yerle bir etmiş, 1579 yılına kadar öyle kalmıştır. 1579 yılından sonra 3. Murat’ın emri ile Lala Mustafa’ya yaptırılmıştır.

Allahuekber Dağları

Türkiye’nin sıra dağlarından birisidir. Doğu Anadolu da Erzurum-Kars üzerinde bulunmaktadır. Üzerinde milyonlarca yıl öncesinden kalma yeşil kayaçlar bulunduran sıra dağlar, jipsli kütleler ve bazalt lavlar da bulundurur. 2004 yılında milli park olarak ilan edilip korunma altına alınmıştır. 1. Dünya Savaşı sırasında 90.000 askerimizin donarak şehit olduğu bu sıra dağlarda her yıl anma törenleri yapılmaktadır.

Beylerbeyi Sarayı

1579 yılında şehrin hemen yakınına Lala Mustafa tarafından inşa ettirilmiştir. Sarayın yapımında birçok kesme taş ve molozlardan oluşan malzemeler kullanılmış. Ön cephesinde ve pencerelerinde yuvarlak kemerli bir yapıya sahiptir. 1828 yılında Rusya ile olan savaş sırasında yıkılıp harabe şeklini almıştır. Bu görüntüsüne karşın kendisine çektiği turist sayısı ile herkesi şaşırtmakta.

 

Kars‘a gitmek için en ucuz Kars uçak biletini bulabileceğiniz en güvenilir adres www.istfly.com! Çünkü diğer uçak bileti sitelerinin yaptığı gibi herhangi bir hizmet/servis bedeli talep etmiyoruz ve bu sayede daha ucuz Kars uçak bileti fiyatları sunuyoruz. İnternet sitemiz üzerinden istediğiniz tarih için Kars uçak bileti rezervasyonunuzu ve ödemenizi kolaylıkla gerçekleştirebilir ve işleminiz sonunda istfly puan kazanabilirsiniz. Hem hizmet bedelsiz Kars uçak bileti satın alıp hem de ödeyeceğiniz uçak bileti tutarının %1’i oranında istfly puan kazanmak için blog.istfly.com üzerinden üyelik kaydınızı gerçekleştirmelisiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.