Karadeniz’in en büyüğü “Samsun”

Samsun

  • Samsun; Karadeniz bölgesinin en kalabalık şehridir ve Türkiye’nin en kalabalık 16. şehridir.
  • Türkiye’nin bir çok ilinden direk uçuşların bulunduğu Samsun’a hava yolu ile kolayca ulaşabilirsiniz.
  • Kızılırmak ve Yeşilırmak‘ın suyunu akıttığı binlerce yıllık medeniyete ev sahipliği yapmış olan Samsun, bölgede turistik merkez diyebiliriz.

Şahinkaya Kanyonu

Kanyonu yerli halkın imalatları olan teknelerle gezebilmek mümkün. Bu müthiş kanyonu gezip görmek size kalmış. Lakin Mutlaka bu doğa harikasını görmenizi tavsiye ederim.

Akdağ Kayak Merkezi

Eğer Samsun’a kışın gidecek olursanız bu bölgede kayak bölgesi size de farklı bir deneyim kazandıracaktır.

Samsun’un en yüksek dağı olan Akdağ‘da bulunan kayak merkezi kışın gelen ziyaretçiler için mutlaka uğraması ve kayak keyfine varması önerilmektedir.

Akdağ yaklaşık 1800 metre rakıma sahiptir ve Samsun merkeze 75 km mesafededir.

Tekkeköy Mağaraları

Karadenizin en eski yerleşim yeri olan Tekkeköy Mağaraları. Samsun’a 14 km mesafede ki Tekkeköy ilçesinde bulunmaktadır. Eğer tarihi ve kültürel bir gezi yapmak istiyorsanız burayı ziyaret edebilirsiniz.

Bandırma Vapuru

Milli mücadelenin başlangıç noktası olan Samsun’da gezilecek yerlerden biri de Bandırma Vapuru dur. Atatürk’ün Samsun’a çıktığı Bandırma Vapuru’nun orjinal boyutlarında 2003 yılında tamamlanan Bandırma müze vapurunu ziyaret edebilirsiniz. Giriş 1 TL gibi cüzi bir miktardır.

  • Bu müzede bal mumu heykelleri, 200 yıllık gemici saatleri ve telefonlar bulunmaktadır.
  • Ayrıca Bandırma müze vapurunda Atatürk’ün kendi el yazısı nüshaları ve bir beylik tabancasıda bulunmaktadır.

Amazon Köyü

Fantastik ve antik geçmişi olan Amazon köyü. Amazonlarda tamamı kadın savaşçılardan oluşan, ok ve yay gibi silahlar kullanan atlı birlikler olduğuna inanılır. Bu bölgede Amazon kadını heykelleri de bulunmaktadır ve giriş 1 TL dir.

Bafra Pidesi

Samsun deyince ilk akla gelecek yiyecek pidedir. Üstelik pidenin Samsun’da birkaç çeşidine rastlamak mümkün. Bunlardan en önemlisi de Bafra pidesidir. Klasik pideden en büyük farkı kapalı yani malzemenin içinde olmasıdır. Samsun’da gerek Bafra ilçesinde gerekse de il merkezinde bu pideyi güzel yapan restoranlar var.

 

Samsun‘a gitmek için en ucuz Samsun uçak biletini bulabileceğiniz en güvenilir adres www.istfly.com! Çünkü diğer uçak bileti sitelerinin yaptığı gibi herhangi bir hizmet/servis bedeli talep etmiyoruz ve bu sayede daha ucuz Samsun uçak bileti fiyatları sunuyoruz. İnternet sitemiz üzerinden istediğiniz tarih için Samsun uçak bileti rezervasyonunuzu ve ödemenizi kolaylıkla gerçekleştirebilir, ve işleminiz sonunda istfly puan kazanabilirsiniz. Hem hizmet bedelsiz Samsun uçak bileti satın alıp hem de ödeyeceğiniz uçak bileti tutarının %1’i oranında istfly puan kazanmak için blog.istfly.com üzerinden üyelik kaydınızı gerçekleştirmelisiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.