İzmir’de görülmesi gereken 5 yer

Bir gün İzmir’e deniz, kum, güneş vb. sebeplerle değilde İzmir’i biraz daha yakından tanımak istiyorum düşüncesiyle giderseniz size mutlaka görmeniz gereken bir kaç yer söylemek istiyorum. Öncelikle İzmir’e giderken uçak yolculuğu yapacaksanız, uçak biletinizi istfly‘dan almanızı şiddetle tavsiye ederim çünkü 37,99 TL karşılığında gidip geldim. Heralde daha ucuzu olamazdı. 🙂

1) Kemeraltı Çarşısı

Antik dönemlerin en önemli kentlerinden olan İzmir, deniz ticareti için en önemli noktalardan biriymiş, çünkü kent aslında bir körfezin içerisinde ve limanları doğal yollarla hiç uğraşmadan korunaklı hale gelmiş durumdadır. İzmir’e Anadolu’nun çeşitli bölgelerinden gelen ürünler İtalya, Yunanistan gibi yakın ve Ege Deniz’ine kıyısı olan ülkelere yollanırmış. Tam tersi şekilde de Anadolu’ya dağıtılmak üzere gelen ürünler ilk olarak İzmir Limanı’na indirilirmiş. İşte tam bu bölgede bulunan Kemeraltı Çarşısı o günlerden beri önemli bir ticaret noktasıymış ve ülkeyi ziyaret edenlerin en önce uğradıkları yer olmuştur. Burada bulunan midyeciler ve Türk kahvesi içebileceğiniz yerler, gezinize ayrı bir tat katabilir. 🙂

2) İzmir Saat Kulesi

II.Abdülhamit tahta çıktıktan 25 yıl sonra 1901 yılında Sadrazam Mehmet Said Paşa tarafından onun şerefine yaptırılmış. 115 yaşını deviren bu saat kulesi tam 25 metre uzunluğundadır ve mimarı bir Almanmış ama net bir isim bulamadığımdan yazmıyorum onu. Ama şunu biliyoruz ki kulede takılı olan saat II.Wilhelm tarafından hediye edilmiş, kendisi dönemin Alman İmparatoru. Bir rivayete göre bu saat kulenin yapıldığı 1901 yılından bu yana bir an bile durmadan çalışmış. İzmir’in önemli sembollerinden olan İzmir Saat Kulesi, İzmir Konak Meydanı’nda bulunmaktadır.

3) Pasaport Vapur İskelesi

İzmir’in tarihi gümrük binalarından birisidir Pasaport Vapur İskelesi. Körfezde yolcuların taşınması için kullanılan bu iskele; Karşıyaka, Göztepe, Bostanlı, Alsancak, Konak arası vapur seferlerinin yapıldığı bir iskeledir. Gün batımının çok net izlenmesi sebebiyle akşamları İzmir halkının uğrak yeri olmuştur. Çay, kahve içip nargile, kağıt yada tavla keyfi yapabileceğiniz mekanlarda bulunmaktadır.

4) İzmir Kordon Boyu

Kordon, İzmir’in en duyulmuş, en çok şarkıya şiire ilham olmuş, sımsıcak cıvıl cıvıl bir yerdir. En güzel mekanların bulunduğu İzmir Kordon Boyu, körfezde ki deniz kirliliğine rağmen canlılığını hiç kaybetmemişti. Şimdi ise temizlenmesiyle birlikte daha da keyifli bir otam olmuş oldu. Yaz aylarında öğlenleri belki çok sıcak olabilir ama yılın her mevsiminde akşam yemekleri için İzmir’de ki en iyi tercihlerden birisi olacaktır.

5) İzmir Doğal Yaşam Parkı

Sadece Türkiye’nin değil, Avrupa’nın en büyük doğal yaşam parkı olan İzmir Doğal Yaşam Parkı, Çiğli, Sasalı’da 2008 yılında açılmıştır. Çok geniş bir alana sahip olan parkta, hayvanlar genellikle hatta hep serbest 🙂 Parkta 3000’e yakın ağaç ve 1500 kadar hayvan bulunmakta, ayrıca 250’den fazla farklı bitki türü varmış. Ayrıca çocuklar için müthiş bir fırsat var, o da yavru hayvanları yakından görme imkanı! 🙂 Bir de Çocuk Hayvanat Bahçesi var ki ben daha çok orada bulunmuştum; küçük atlar, tavşanlar, kaplumbağalar, tavuklar ve küçük keçiler var.

Yorumlar 2

  1. İzmir’de gezilip görülmesi gereken pek çok yer var… “İzmir’de Görülmesi Gereken 5 Yer” yazınızın kapsamı genişletilmek istenirse, hemen akla gelebilecek olan; Tarihi Asansör, Teleferik, Sasalı Kuş Cenneti, Agora ve Kadifekale de listeye eklenebilir.


    1. Yazar

      Aynen öyle çok fazla yer mevcut. Sonraki yazılarımda İzmir’in diğer yerlerinede değineceğim, teşekkürler 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.