İstanbul’a gitmeden gezdim deme!

İstanbul’a Gitmeden Gezdim Demeyin

Binlerce yıllık tarihi ile insana bambaşka hisler yaşatan bir şehirdir İstanbul. Bugün sizlere İstanbul’da gidilebilecek yerler ve yapılabilecek şeyler hakkında bazı bilgiler vermek istiyorum. İstanbul’a her türlü ulaşım aracı ile gidebilirsiniz. Ancak en kolay ve rahat olanı uçak yolculuğudur. Uçak biletinin eğer pahalı olduğunu düşünüyorsanız, önceden alacağınız uçak biletleri size daha ucuza gelecektir. Erken rezervasyon yaptırdığınız takdirde İstanbul uçak bileti, otobüs biletinden daha hesaplı olmaktadır. Avrupa Yakası’nın en hareketli yerlerinden biri olan Bakırköy’de alışveriş yapabilir, sahilinde yürüyebilir, marinada gezebilirsiniz. Anadolu Kavağı, Beykoz’da şirin bir balıkçı kasabasıdır. Buraya gelerek, balık ve midyenin tadına varabilirsiniz.

İstanbul’un Tarihi Yerleri 

Anadolu Yakası’nın yüzlerce yıllık tarihi ile kesinlikle gezilmesi gereken yerleri arasındadır Anadolu Hisarı. Göksu Nehri’nde tekneyle gezebilir, buradaki restoranlarda ve cafelerde bir şeyler yiyip içebilirsiniz. Galata Kulesi, Ayasofya, Süleymaniye, Fatih ve Sultan Ahmet Cami, Yerebatan Sarayı, Dolmabahçe ve Topkapı Sarayı, Fethiye ve Kariye Müzesi, Edirnekapı, Pierre Loti Tepesi, Kapalı Çarşı, Yuşa Tepesi, Adile Sultan Sarayı gibi tarihi yerleri görmeden, buraların havasını solumadan gelmeyin İstanbul’dan. Mesela Pierre Loti Tepesinde bir çay için. Kanlıca’da yoğurt yiyin.

Hayat Dolu İstanbul 

İstanbul’da gidilebilecek ve yapılabilecek şeyler için bir gün veya birkaç gün yeterli gelmez. Daha önce de dediğim gibi İstanbul’a uçuş biletinizi önceden aldığınız zaman hem karlı olursunuz hem de zamandan tasarruf etmiş olursunuz. İstanbul’a geldiğinizde en canlı ve en işlek yerlerinden biri olan Beşiktaş’ı, Beyoğlu’nu, Bebek’i, Bakırköy’ü, Taksim’i gezmeden gelmeyin. Gönlünüzce alışveriş yapıp, cafelerde, restoranlarda zaman geçirebilirsiniz. Anadolu Yakası’nın nadide semtlerinden biri olan Beykoz, hem tarihi yerleri hem de güzelliği ile size harika anlar yaşatacaktır. İstanbul Boğazı’nın en güzel görüldüğü yerler arasında yer alan Çengelköy’de börek yemeden, çay bahçesinde çay içmeden dönmeyin. Önceden deniz feneri olarak da kullanılmış olan Kız Kulesi, adeta İstanbul’un vazgeçilmezleri arasındadır. Osmanlı döneminde top dökmekte kullanılan Tophane, şimdi bünyesinde yer alan Tophane-i Amire Beş Kubbe, Tophane-i Amire Tek Kubbe ve Tophane-i Amire Sarnıçlar sergi salonları ile sanatseverlerin gözdesi olmuştur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.