Hatay’ın Doğal ve Tarihi Değerleri

Sevgili okurlarım bugünkü yazımın konusu Hatay yani diğer adıyla Antakya. Hatay’a giderken yine her zaman olduğu gibi uçak biletimi istfly’dan aldım. Sizlerede tekrar tekrar tavsiye etmekteyim. 🙂

Öncelikle tarihi bakımdan çok zengin olan Hatay’da aynı zamanda onlarca çeşit yöresel yemek bulabilirsiniz. İnsanın Anadolu topraklarına adım attığını gösterircesine içten bir güzelliği var.

Önceliğimiz müzeler olabilir. Antakya Mozaik Müzesi, müze gezinizin başlangıcı olmalı bence. Dünyaca ünlü bu müze dünya üzerindeki en büyük mozaik müzelerinden birisi diyebiliriz. Antakya Cam Müzesi de gezip görmeniz gereken nadide güzellikte ki müzelerden birisidir.

St. Pierre Kilisesi

Kilise bölgesel olarak asi nehrinin kıyısında inşa edilmiş. Mağara kilise olan bu kilisenin tabanındaki mozaikler insanı adeta içine çekiyor ve oradan ayrılmak istemiyorsunuz.

Vespasianus ve Titus Tüneli

Tünel, Roma döneminden kalmış. Aslen doğal bir yarık fakat insan eli ile düzenlenip tünel haline getirilmiş. Samandağ’da bulunan tünel 130 metre uzunluğuna sahip ve eşsiz bir insan doğa karışımı bir güzelliği var.

Antakya Kalesi, Koz Kalesi, Darbısak Kalesi, Payas Kalesi gibi birçok güzel tarihi kaleler adeta şehre tat, doku ve renk katmış biçimde gözler önünde.

Uzun Çarşı

Hatay’ın en turistik merkezi diyebiliriz Uzun Çarşı’ya. Keyifle zaman geçirebilir, el sanatlarına merakınız varsa el sanatlarından birkaç tane alabilir, hediyelik eşya almak içinse Uzun Çarşı’nın nimetlerinden yararlanabilirsiniz.

Habib Neccar Camii

Hatay’ın en önemli tarihi yapılarından birisi olmakla birlikte Hristiyanlık içinde önemli bir yapıdır. Bunun sebebi ise adını Hz. İsa‘nın havarilerinden almış olmasıdır.

Kaplıcaları

Hatay kaplıcaları ile de ünlü bir şehirdir. Erzin Başlamış Kaplıcaları ve Reyhanlı Hamamat Kaplıcaları önde gelen kaplıcalarıdır diyebilirim. Dinlenmek için ideal bir nokta olan bu kaplıcaların özellikle şifa verdiği de söylenmekte. Nedendir bilmem, ben daha içime nefesimi çektiğimde muhteşem bir ambiyansın içine girdiğimi anlamıştım. Size de kesinlikle gitmenizi tavsiye ederim.

Doğal Güzellikleri

Hatay’ın tarihi yapılarını size anlattım diye doğal güzelliklerini es geçeceğim anlamına gelmiyor tabii ki. Yaz aylarında sıcaktan bir nebze uzaklaşıp serinlemek istiyorsanız, Batıayaz Yaylası ve Belen Yaylası’nı, mağaralara merakınız varsa Beşikli Mağara ve Sarıseki Mağarası’nı, Akdeniz kıyılarını birde Hatay’da tatmak, kendinizi serin sulara bırakmak istiyorsanız da Samandağ Sahili ve Çevlik Plajı’nı rotanız içerisine almanızı öneririm.

Hatay’a En Ucuz Uçak Bileti istfly’da!
Uçak bileti ara
istfly üyeleri kendi satın aldıkları ve referanslarıyla üye olan kullanıcıların satın aldıkları her uçak bileti için istfly puan kazanır ve biriktirdikleri istfly puanlar ile diledikleri yere istedikleri zaman bedava uçak bileti alabilirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.