Güllerin Şehri Isparta

Merhaba arkadaşlar bugün Isparta gezimden birkaç tecrübe ve deneyimimi sizlere aktaracağım.

Isparta’da pek çok tarihi ve doğal güzellikle karşılaşacaksınız. Gül nerede yetişir diye hiç merak ettiniz mi? O zaman şimdi gülün anavatanında muhteşem bir serüven sizi bekliyor diyebilirim.

Antiocheia Antik Kenti ve Adada Antik Kenti

Bu iki antik kent Isparta’nın en çok ziyaretçi toplayan antik kentleridir. Helenistik döneme ait olması ve o dönemlerden tarihi buluntuların sergilenmesi oldukça ilgi çekici.

Men Tapınağı

Germen korusunda bulunan tapınak, Isparta’nın Yalvaç ilçesine 5 km gibi bir uzaklıkta yer alıyor. Yapımı M.Ö. 4. YY olan tapınağın yapılış amacı Ay Tanrısı Men’e armağan edilmesidir. Men kültürünün yakınlarında kalan Antiocheia Antik Kenti birçok Men’e adanmış eserin içinde kalmıştır. Tapınağın dışında 2 kilise, stadyum ve evler de yine Tanrı Men’e hediye edilmiştir.

Ispartada sayısız cami, kilise, medrese, kervansaray vb. tarihi eser bulunmaktadır. Bunları size sayabilirim fakat hepsini tek tek anlatamam. Sırasıyla: Aya Baniya (Aya Payana) Kilisesi, Ayastefanos Kilisesi, Yalvaç Devlethan Camii, Firdevs Bey Bedesteni, Mimar Sinan Camii, Eğirdir Hızırbey Cami,  Eğirdir Dündar Bey Medresesi, Kubad Abad Sarayı, Eğirdir Kalesi, Sığırlık Kalesi, Uluborlu Kalesi, Atabey Ertokuş Kervansarayı ve Atabey Ertokuş Medresesi benim gezdiğim sizinde gezmenizi tavsiye ettiğim tarihi güzellikler.

Müzeler

“İlle de müze gezeyim demin saydıkların canlı canlı müze niteliğinde fakat ben istemiyorum” diyor iseniz hemen başlayayım; Isparta Müzesi, Uluborlu Müzesi, Yalvaç Müzesi. Bunlar Isparta’da gezebileceğiniz aktif müzeler.

Doğal Güzellikler

Isparta içinde muhteşem doğal güzellikleri bulunduran güzide şehirlerimizden birisidir. Eğer ki Isparta’ya gitmeye karar verirseniz: Yazılı Kanyon, Kızıldağ Milli Parkı, Tota Yaylaları ve İçmeleri, Milas Mesire Yeri, Eğirdir Gölü, Kovada Gölü, Karacaören Baraj Gölü, Gölcük Krater Gölü ve Milli Parkı ve Lavanta Vadisi, Isparta’da gezmenizi kesinlikle tavsiye edeceğim nadide yerlerden.

Mağaralar

Isparta manzara turizminde en önde giden şehirlerimizden birisi bunu biliyoruz. İnönü Mağarası, Kuz Mağarası, Zindan Mağarası, Pınargözü Mağarası Isparta’da ki en çok rağbet gören mağaralarımızdan.

Isparta‘ya giderken kara yolu yerine daha hızlı bir tercih olarak hava yolunu tercih ederseniz, uçak biletinizi istfly‘dan almanızı tavsiye ederim. Hem daha uygun bir fiyatlar uçak biletinizi temin etmiş oluyorsunuz hem de alışverişinizin tutarına göre bir miktar puan kazanıp daha sonra kullanma fırsatınız oluyor.

 

Isparta’ya En Ucuz Uçak Bileti istfly’da! istfly’ı ziyaret etmek için buraya tıklayınız.

istfly üyeleri kendi satın aldıkları ve referanslarıyla üye olan kullanıcıların satın aldıkları her uçak bileti için istfly puan kazanır ve biriktirdikleri istfly puanlar ile diledikleri yere istedikleri zaman bedava uçak bileti alabilirler.

Yorumlar 1

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.