Gitmek İstediğim Yer – Amerika

Evet Amerika. Herkesin gitmeye hayır diyemeyeceği, ama birçoğumuzun hadi kalk gidelim dediğinde diyemeyeceği yerlerin başında gelir kendisi. Ben de gidemediğimden biraz araştırma yaptım naçizane sizlerle paylaşıyorum.

Resmi Dili

Hepimizin bildiği üzere İngilizce

Ülke Sloganı

In God We Trust (Tanrıya Güveniriz) Resmi Sloganıdır.

Geleneksel Sloganı

E Pluribus Unum (Birlikte kuvvet doğar)

Marşı

Thé Star-Spanglend Bannerdir.

Başkenti 

Washington 🙂 Dendiğinde Beyaz Saray akla gelir…

En Büyük Şehri

New York. Dediğimde İkiz Kuleler gelir aklıma, hep gitmek istemişimdir.

Başkan

Söylememe gerek yok ama yine de söyleyeyim eskisi Barack Obama, devralacak kişi Donald Trump. Şafak Sezer’den hatırlayalım Trump’ı Kolpaçino Bomba izleyenler iyi bilir.

Neyse asıl konumuz Amerika, Amerigo Vespucci diyorum, ne diyeceğimi anladınız bence.

Gelelim Amerika’nın Edebiyatına

Ernest Hemingway, Mark Twain, Henry James

Başta Amerika’nın ve Dünya edebiyatının en önemli yazarlarındandırlar ki herkes en az bir kere okumuştur. Tabii ki kitapla alakası olan herkes… Okumayanlarada tavsiye etmiş olalım.

Edebiyat demişken edebiyat demek sadece kitap, dergi demek değil. Hollywood diyorum ve son sözümü söylüyorum Amerikan Edebiyatıyla ilgili.

Yönetimi ve Yönetim Şekli

Yönetim şekilleri başkanlık sistemi, eyaletler şeklinde. Bunun en önemli nedeni ülkenin çok büyük olması ve tek başına yönetimin çok zor olması. Bunun için eyaletlere ayrılmıştır ülke. 50 eyaletten oluşur. Ulusal olan hükümetin merkezi District Of Kolombiya‘dır. Unutmadan söyleyeyim ilk modern Cumhuriyet‘tir, yani Demokratik Cumhuriyet.

 

Önemli ulaşım ve deniz yollarına sahiplik yapar. Örneğin; Panama Kanalı çok çok önemli bir kanaldır. Dünya ticareti için ayrıca ulaşıma gelecek olursak, neredeyse her eyalette havalimanı vardır.

İklimi

Ülke çok büyük ve okyanusun ortasında olduğundan çok çeşitlilik ve her sene farklılık gösterir. Coğrafya bilgim iyidir oradan biliyorum. 🙂 Çölden okyanusal iklime, savan ikliminden karasal iklimine kadar bütün iklimleri barındırır. Ekvator iklim var bir de. Amazon ormanlarını unutmayalım, Brezilya‘da bulunur.

Tek bir söz eklemek istiyorum Amerika’yla ilgili: Bütün medeniyetlerin birleşimi, kaynaşmış bir toplumdur. İmkanı el veren herkesin gitmesini tavsiye ederim.

 

Amerika’ya gitmek için en ucuz Amerika uçak biletini bulabileceğiniz en güvenilir adres www.istfly.com! Çünkü diğer uçak bileti sitelerinin yaptığı gibi herhangi bir hizmet/servis bedeli talep etmiyoruz ve bu sayede daha ucuz New York uçak bileti fiyatları sunuyoruz. İnternet sitemiz üzerinden istediğiniz tarih için Amerika uçak bileti rezervasyonunuzu ve ödemenizi kolaylıkla gerçekleştirebilir, ve işleminiz sonunda istfly puan kazanabilirsiniz. Hem hizmet bedelsiz New York uçak bileti satın alıp hem de ödeyeceğiniz uçak bileti tutarının %1’i oranında istfly puan kazanmak için blog.istfly.com üzerinden üyelik kaydınızı gerçekleştirmelisiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.