Gaziantep’te yemek ve gezmek

Herkese merhaba. Bugün elimden geldiği kadarıyla Gaziantep’in hem bölgesel güzelliklerini hem de yöresel tatlarını anlatmaya çalışacağım. Öncelikle birkaç gezi noktası sunmak daha iyi olur diye düşündüm.

Gaziantep Kalesi

Yapım tarihi kesin olarak bilinmemek ile birlikte 5500 ile 6000 yıllık tarihi, 25 metrelik görkemli duvarları ile ziyaretçilerini Alleben Deresi‘nin güneyinde karşılamaktadır. Kale tarih boyunca Bizans, Osmanlı, Dulkadiroğulları gibi birçok devletçe tamir ve bakım yaptırılıp, istenilen durumlara uygun kullanılmıştır. 1989 yılı itibari ile Turizm ve Şehircilik Bakanlığı tarafından etrafında kazı koruma ve geliştirme çalışmaları yapılmıştır. Bu çalışmalar sonucunda 1 adet cami ve gösterişli olmamasına karşın teknik bakımdan üst düzey özelliklere sahip bir hamam bulunmuştur. Halen Gaziantep Arkeoloji Müzesi’nin yaptığı çalışmalar sürdürülmektedir.

Zeugma Mozaik Müzesi

Müze 2011 yılında açılmıştır. Kısa sürede dünyanın en çok tercih edilen mozaik müzesi olmuştur diyebiliriz. Hem Gaziantep’e hem de Türkiye’ye birçok turisti çekmeyi başarmıştır. Ünlü ‘Çingene Kız’ eserinden başka sayısız birçok mozaik eseri görmemize imkan sunan müze, bütün güzellikleri ile bizi beklemekte.

Gaziantep’te birçok açık ve kapalı müzeyi ziyaret edebilirsiniz, birçok tarihi mekana şahitlik edebilirsiniz ki ben onları burada sığdıramam. 🙂 Bu sebepten dolayı şimdi Gaziantep’in birkaç meşhur yemeğinden bahsedeceğim.

Öncelikle Gaziantep denince ilk akla gelen şeylerden biri olan;

Gaziantep Baklavası

Gaziantep’e gelip de baklava yemeden dönmek ayıp denebilecek bir davranıştır. Elle açılan baklavanın sırrı ise malzemelerinde diyebiliriz. Yoğurt, süt, sıvı yağ, yumurta, karbonat, un, nişasta, şeker ve su ile yapılan baklava damaklarda enfes bir tat bırakıyor.

Gaziantep Kebabı

Gaziantep’e geldiğinizde tabi ki de kebap’ı es geçmemeniz gerekmektedir. Gaziantep’te kebap denince biraz duraksıyoruz bunun sebebi ise; yenidünya, sebze, ayva, elma, fırenk, simit, patlıcan, kazan, kabak, Kilis, ekşili, mantar, yoğurtlu, ayvalı ve tas kebapları ile birlikte 32 türde yapılmakta. Şimdi sizde eminim menüyü elinize aldığınızda biraz duraksayacaksınızdır. Benim size kebap için durak önerim Metanet Lokantası ve Beyazhan.

Şiveyiz

Gaziantep’te yapılan bir diğer dillere destan ve popüler yemek ise Şiveyiz’dir. Damakta enfes bir tat bırakan ve doyurucu bir yemek olan Şiveyiz; sarımsak, kuzu eti, süzme yoğurt ve nohut ile yapılır.

 

Gaziantep‘e gitmek için en ucuz Gaziantep uçak biletini bulabileceğiniz en güvenilir adres www.istfly.com! Çünkü diğer uçak bileti sitelerinin yaptığı gibi herhangi bir hizmet/servis bedeli talep etmiyoruz ve bu sayede daha ucuz Gaziantep uçak bileti fiyatları sunuyoruz. İnternet sitemiz üzerinden istediğiniz tarih için Gaziantep uçak bileti rezervasyonunuzu ve ödemenizi kolaylıkla gerçekleştirebilir ve işleminiz sonunda istfly puan kazanabilirsiniz. Hem hizmet bedelsiz Gaziantep uçak bileti satın alıp hem de ödeyeceğiniz uçak bileti tutarının %1’i oranında istfly puan kazanmak için blog.istfly.com üzerinden üyelik kaydınızı gerçekleştirmelisiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.