Gaziantep’te neler yapılmalı?

Gaziantep’te gezilmesi ve yapılması gerekenler hakkındaki yazımıza öncelikle yemeklerinden başlamak istiyorum. Gaziantep Mutfağı, kendine has baharatları, acısı, tatlısı ve çeşitleri ile ülkemizin en güzel mutfaklarından birisidir.

Gaziantep yemeklerini yemeden dönmeyin

Gaziantep denilince akla ilk gelen şey tabi ki de baklavasıdır. Baklavayı hangi şehirde yerseniz yiyin, Gaziantep baklavası bir başka güzeldir. Yemekleri ise patlıcan doğrama, öcce, loğlazlı pilav, yaprak buğulama, meyhane pilavı, yağlı köfte, malhıtalı köfte, soğan yahnisi, Ali nazik, bulgurlu kabak dolması, etli bamya, yoğurtlu patates, ezo gelin çorbası, Antep salatası, soğan kebabı, lahmacun, çiğ köftedir. Bu lezzetleri tatmadan Gaziantep’ten sakın dönmeyin.

Gaziantep’in gezilmesi gereken yerleri

İlk önce dünyanın en büyük mozaik müzesi olan Zeugma Mozaik Müzesi, görülmesi gereken yerler arasında birinci sırada yer alır. Zeugma Antik Kenti, Rum Kalesi, Tarihi Gümrük Han, Medusa Cam Eserler Müzesi, Beyazhan Müzesi, Hasan Süzer Etnografya Müzesi, Dülük Antik Kenti ve Mitras Tapınağı ile tarihe dokunabilir, havasını içinize çekebilir ve tarihi yolculuğa çıkabilirsiniz. Kimin tarafından ve ne zaman yapıldığı tam olarak bilinmeyen Gaziantep Kalesi’ne çıkarak eski Roma’ya bakabilirsiniz. Gaziantep’e gitmişken Bakırcılar Çarşısı’na uğramamak olmaz. Birbirinden güzel ve değerli, tam bir sanat eseri olan bu ürünlerden evinize almak isteyeceksiniz. Yemeni ve kutnu kumaşı alarak sevdiklerinize hediyeler götürebilirsiniz. Her Aralık ayının 25’inde yapılan şenliklere de katılabilirsiniz. Ayrıca Gaziantep Hayvanat Bahçesi, Gaziantep Botanik Bahçesi, oyun ve oyuncak müzesi, Dülükbaba Tabiat Parkı, Atatürk Anı Müzesi kesinlikle görülmesi gereken yerlerdir.

Gaziantep gerçekten de gerek tarihi, gerek yöresel yemekleri, gerekse etnik yapısı ile bir gün içinde bitiremeyeceğiniz bir yerdir. Ulaşımı oldukça kolay olan bu şehre gitmek birçok seçeneğiniz vardır.  Uzak bir yerde iseniz Gaziantep uçuş biletlerine bakarak önceden daha ucuza uçak bileti bulabilirsiniz. Gaziantep’i doya doya gezerek, enfes yemeklerinin tadına bakabilir, tarih kokan sokaklarda dolaşabilir ve eminim tekrar gelmek isteyebilirsiniz, sonuç olarak ülkemizin her köşesi ayrı güzel. Her yerinde ayrı bir tarih yatıyor. Gelin bu yolculuğa Gaziantep ile başlayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.