Doğu Anadolu Bölgesi’nin En Büyük İli Malatya

Merhaba arkadaşlar bugün sizlere Doğu Anadolu Bölgesi’nin en büyük ili olan Malatya hakkındaki tecrübelerimden bahsedeceğim. Özellikle istfly‘dan satın almış olduğum uygun fiyatlı uçak biletleri sayesinde bu gezimin ilk yemeği istfly’dan oldu diyebilirim. 🙂

Malatya, Doğu Anadolu’nun en büyük ili olmasına karşın birçok tarihi değer ile birlikte doğal güzelliklere de kapısını açmış. Bunlara örnek olarak Günpınar Şelalesi ve Levent Vadisi olabilir. Arslantepe Höyüğü‘nü unutmadım tabi ki fakat oda insan yapımı olduğu için doğal güzellik olarak yazımda yer vermeyeceğim. 🙂

Yusuf Ziya Paşa Bedesteni

Malatya’da Darende ilçesinin içinde bulunan Bedesten, Klasik Osmanlı Kapalı Çarşı’ları ile yanıdır. Aynı mimari mantıkla yapılmıştır. Dikdörtgen bir yapıya sahip ve inşasında moloz taş ile kesme taş kullanılmış. Ulaşımı çok kolay yani dik rampa ve bozuk yollarda acı çekmeyeceksiniz bu yüzden şiddetle tavsiye ederim 🙂

Yusuf Ziya Paşa Camii

Bedesten’in aksine şehir merkezinde bulunur. Camii’nin kitabesinden alıntı yaparsak, camii 1793 yılında ismini aldığı Yusuf Ziya Paşa tarafından yaptırılmış. Dikdörtgen bir yapıya sahip. Gariptir. Cami minareleri caminin yapımı bittikten sonraki zamanlarda yapılmış.

Arapgir Kalesi

Malatya tarihinin şehre yayıldığı noktalardan birisi diyebiliriz. Kale adını alan Arapgir ilçesinde bulunur. 14. Yy. da yapıldığı tahmin edilen kale hakkında pek fazla bilgi yoktur. Kalenin sadece duvarları kalmış. Yapısında moloz taşlar kullanılmış. Şöyle bir etrafınıza bakınca o dönemdeki stratejik konumunun önemini anlıyorsunuz.

Malatya Kalesi

Kale, il merkezine çok yakın olduğundan kesinlikle gidersiniz diyebilirim. Battalgazi ilçesine bağlı il merkezine 11 km. uzaklığında. Araştırdığıma göre kale M.S. 79 yılında yapımına başlanmış fakat nedendir bilinmez bitirilememiş. Titus Livius inşasına başlasa da bitirme işlemi Bizans İmparatoru Justianus’a kalmıştır. Kale zamanla doğal sebeplerden ve insani sebeplerden harap olmuş. Danişmentliler tarafından onarılmıştır. Günümüze pek fazla kalıntısı kalmamış.

Malatya Müzesi

Malatya’nın tarihi şüphesiz binlerce esere ev sahipliği yaptığı için bu müzenin içerik için sıkıntı çekmeyeceğinin herkes farkındadır. Açılışı şehirde yapılan kazılarda çıkan eserleri muhafaza etmek içinmiş. 1937 yılında İnönü Parkı’nda ki bina müzeye çevirilerek eserler burada muhafaza edilmeye başlanmış. Sonrasında Kernek Meydanı‘nda 1979 yılında hizmete açılmış. 15.000’den fazla eserin sergilendiği müze;  Neolitik, Kalkolitik, Tun, Hitit, Urartu, Roma, Bizans, Selçuklu ve Osmanlı dönemi gibi dönemlere ait birçok eser ile insanlara bilgi aktarıyor.

 

Malatya’ya En Ucuz Uçak Bileti istfly’da! istfly’ı ziyaret etmek için buraya tıklayınız.

istfly üyeleri kendi satın aldıkları ve referanslarıyla üye olan kullanıcıların satın aldıkları her uçak bileti için istfly puan kazanır ve biriktirdikleri istfly puanlar ile diledikleri yere istedikleri zaman bedava uçak bileti alabilirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.