Başkent Ankara

Herkese merhaba sevgili okurlarım. Geçmişte istfly’da bilet bakarken uygun olan Ankara bileti gözüme çarpmıştı ve seyahatimi oraya gerçekleştirmiştim. Dolayısıyla bugün sizlere Türkiye’nin başkenti Ankara hakkındaki deneyimlerim ve tavsiyelerimi paylaşacağım.

Öncelik olarak tabii ki Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün naaşının bulunduğu Anıtkabir’den bahsedeceğim. İkinci olarak Ankara Kalesi, üçüncü olarak Çengel Han Rahmi M. Koç Müzesi, dördüncü olarak Atatürk Orman Çiftliği, beşinci olarak Kurtuluş Savaşı Müzesi, altıcı ve son olarak ise Ata Kule‘de ki deneyimlerimi ve bilgilendirmelerimi aktarmaya çalışacağım. Tabii ki Ankara denince onlarca turistik mekân akla geliyor fakat ben yazımda sadece bunların üzerinde duracağım.

Anıtkabir

Anıtkabir Atatürk’ün ölümünden sonra inşası planlandığı gibi aşamalardan sonra 11 Eylül 1953 yılında tamamlanıp hizmete sunulmuş. Yanında İstiklal, Hürriyet, Mehmetçik, Müdafaa-i Hukuk, Zafer, Barış, 23 Nisan Kuleleri bulunmakta. Bunların yanı sıra Aslanlı Yol, Tören Meydanı ve Mozole‘de Anıtkabir’in yanında ve yakınlarında görebileceğiniz, gittiğinizde fotoğraf çekip ölümsüzleştirmeniz gereken yerlerdir.

Ankara Kalesi

M.Ö. 2 yüzyıla dayanan tarihi ile Romalılar, Bizanslılar, Selçuklular ve Osmanlılara hizmet vermiş ve her seferinde tadilat görmüştür. Şimdilerde ise yılın belli zamanlarında organizasyonlar ve festivallere ev sahipliği yapmaktadır.

Çengel Han Rahmi M. Koç Müzesi

2005 yılında Altındağ ilçesine açılmış. Ankara’nın ilk sanayi müzesi olması ile birlikte Çengel Han adlı binada bulunmakta. 1850 yılından itibaren kullanılan ilk daktilo, taşımacılıkla ilgili araçlar ve ilk televizyon gibi birçok eseri içinde bulundurmakta.

Atatürk Orman Çiftliği

Mustafa Kemal Atatürk’e armağan edilmiş 50 bin dönümden büyük alanıyla Türkiye’nin en gelişmiş tarım arazisi vardır. Bunun yanı sıra Türkiye’nin en büyük hayvanat bahçesi de burada bulunmakta.

Kurtuluş Savaşı Müzesi

İsmine aldanmamak ile birlikte aslında bu bina Türkiye Cumhuriyet tarihinin ilk meclis binasıdır. Birçok kez çeşitli amaçlar ile kullanılan yapı, 23 Nisan 1981 yılında Kurtuluş Savaşı Müzesi olarak kullanılmaya başlanmış. Günümüzde hala aynı şekilde kullanımına devam eden müze Londra ve Sevr antlaşmalarına ait dokümanlar, yazışmalar, fotoğraflar ve Büyük Taarruz’a ait birkaç eşya ile gösterime açık halde bizleri bekliyor.

Ata Kule

1989 tarihinde açılmış Türkiye’nin ikinci, Ankara’nın ilk alışveriş merkezidir. Uzunluğu 125 metredir ve döner restoranı ile nam salmıştır. Yapıldığı dönemde muhteşem bir ilgi görse de gün geçtikçe gelişen teknolojinin yanında sönmüş durumda. Fakat tadilat ile eski görkemine kavuşturulacağı söyleniyordu. Ne yalan söyleyeyim son durumundan benimde haberim yok. 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.