Artvin gezisi için tavsiyeler

Artvin’e gitmeden önce kesinlikle bavula koymanız gerekenlerden birisi de Artvin’de yapmayı planladıklarınızın listesi olmalı. Artvin gerek kaleleri, gerek camileri ve türbeleri gerekse kiliseleri, köprüleri, milli parkları ve sosyal aktiviteleri ile birçok alternatife olanak sunar.

Artvin Kaleleri

Toplamında 3 adet olan kalelerin isimleri; Ardanuç, Şavşat ve Artvin Kalesi‘dir. Bagratlı (Gürcü) Krallığı döneminde yapılan kaleler, zamanında Osmanlılar tarafından restore edilip kullanılmıştır.

 

Artvin’de özellikle birçok camii, türbe, kilise ve manastır bulunmaktadır. Eğer bunları burada anlatmaya başlarsam bu yazı kesinlikle bitmez. Bu yüzden ben tarihi önem taşıyan özel yerleri size, yapılış tarihleriyle yazacağım ki hem ne kadar çok olduklarını hem de Artvin’in tarihi köklerinin ne kadar eskiye dayandığını sizde rahatlıkla görebilesiniz. 🙂

İskenderpaşa Camii ve Türbeleri (H.z. Osman döneminde yapılmış, 1553’te tamir edilmiş), Ortacalar Merkez Camii (1757), Muratlı Camii (1846), Esenköy Camii (1863), Kocabey Camii (1890). Barhal-Altıparmak Kilisesi (9 yüzyılda yaptırılmıştır), İşhan Manastır Kilisesi (Yapımına 955 yılında başlanmış, 72 yıl sürmüştür), Dört Kilise (9. yüzyılda yaptırılmıştır), Dolishanlı (Hamamlı) Kilisesi (10. yüzyılın ortalarında yaptırılmıştır), Porta Manastır Kilisesi (896 – 918 yılları arasında yapılmıştır), Tibeti Kilisesi (899 – 914 yılları arasında yaptırılmıştır), Yeni Rabat Kilisesi (Kesin olmamak ile birlikte orta çağda yaptırıldığı düşünülüyor), İbriga Şapeli (Yapım tarihi net olarak bilinmiyor), Köprülü Kilise, diğer kiliselerin merkezi olarak bilinmekte ve sadece kalıntıları bulunmaktadır.

 

Artvin’de bulunduğunuz sürede Çoruh Nehri‘nde rafting heyecanı yaşayabilir, Trekking ve Dağ yürüyüşleri yapabilir, karavanda kalabilir veya kamp kurabilir, Artvin’in genelinde bulunan Berhal Çayı‘nda, Arhavi Ortacalar Deresi’nde, Borçka Deresi’nde ve yüksek kesimlerinde bulunan Kara Göller’de olta balıkçılığı yapma fırsatını da yakalayabilirsiniz.

Yaylalar

Kaçkar Turizm Merkezi, Kafkasör Turizm Merkezi, Mersivan Yaylası, Borçka–Karagöl, Şavşat–Karagöl, Sahara Yaylası, Bilbilan Yaylası ve Arsiyan Yaylası gibi bir çok alternatifi bulunan yayla yelpazesinden bir veya birkaç tane yaylayı seçip, oraya yaptığınız gezilerinizde huzura ulaşabilirsiniz.

Bu arada Artvin’in simgeleri haline gelen, geçmişten bugüne Artvin’e birçok turist getiren meşhur Berta ve Ortacalar Çifte Köprüleri‘ne uğramadan, onların mimari yapılarına yakından göz gezdirmeden ve objektifinizde yer vermeden gelmeniz size büyük şeyler kaybettirecektir.

 

Artvin‘ya gitmek için en ucuz Artvin uçak biletini bulabileceğiniz en güvenilir adres www.istfly.com! Çünkü diğer uçak bileti sitelerinin yaptığı gibi herhangi bir hizmet/servis bedeli talep etmiyoruz ve bu sayede daha ucuz Artvin uçak bileti fiyatları sunuyoruz. İnternet sitemiz üzerinden istediğiniz tarih için Artvin uçak bileti rezervasyonunuzu ve ödemenizi kolaylıkla gerçekleştirebilir ve işleminiz sonunda istfly puan kazanabilirsiniz. Hem hizmet bedelsiz Artvin uçak bileti satın alıp hem de ödeyeceğiniz uçak bileti tutarının %1’i oranında istfly puan kazanmak için blog.istfly.com üzerinden üyelik kaydınızı gerçekleştirmelisiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.