Antalya’da 4 mevsim yapılacaklar

Sevgili okurlar bugün size Antalya’daki deneyimlerim ve tavsiyelerimle geldim. 🙂 Antalya denince ilk akla gelen tabii ki denizi, kumu ve güneşi. Fakat ben bu yazımda size tarihi değerlerini de aktaracağım. Serüvenimin başlangıcı, istfly’da uçak bileti bakınırken Antalya’yı gördüm ve kış aylarında Antalya’da nasıl vakit geçirilir diye ufak bir araştırmanın sonucunda kendimi istfly’ın indirimli biletleri arasında buldum. 🙂

Vivli Minare

Minare Antalya’nın ilk İslami eserlerinden birisidir. I.Alaaddin Keykubat döneminde yapıya ek olarak yaptırılan minare dünya üzerinde görebileceğiniz ender eserlerden birisi olmakla birlikte insanı kendine uzun uzun baktırıyor.

Likya Yolu

Bu yol Fethiye ve Antalya arasında uzanıyor ve trekking için biçilmiş bir kaftan diyebiliriz. Türkiye’nin en iyi manzarasına sahip Gelidonya Feneri‘ni de içinde bulundurması size bir taşla iki kuş düşüncesini bırakacak.

Antalya Müzesi

Türkiye’nin en geniş kapsamlı ve büyüklüğü ile en büyük müzelerinden birisidir. Bu müzenin kuruluş amacı I. Dünya Savaşı sırasında yağmalanmaya çalışılan eserleri korumakmış.

Xanthos Antik Kenti

Tarihi günümüzden 3000 yıl öncesine dayanıyor. Fakat buna karşın gördüğüm en sağlam antik kent diyebilirim. Gerçekten o dönemlerin kalıntılarını bu kadar net görmemiştim. Deniz manzarası ve işlemeleri ile etrafının da önemini kavrıyorsunuz hemen.

Düden Şelalesi

Ülkemizin en ünlü şelalelerinden birisi, bunu biliyoruz. Yaz aylarında serinlemek için muhteşem bir seçenek Düden Şelalesi. Doğal güzelliği ve temiz suyunun en ünlü şelalelerden birisi olmasında katkısı var. Kesinlikle gidin derim.

Termessos Antik Kenti

Dünyanın en iyi korunmuş antik kenti demişlerdi de çok büyütmemiştim gözümde. Fakat ne yalan söyleyeyim hata etmişim. Giderseniz anlarsınız zaten ne demek istediğimi. 3000 yıl öncesine resmen bir gezi gibi hala sapa sağlam ayakta diyebilirim. Zaten bunun için yani bu kadar sağlam kalması için yapılmış bu kent.

Saklıkent Kayak Merkezi

Yanlış duymadınız. Antalya’da bir kayak merkezi var. Çok büyük değil fakat kışın Antalya’ya giderseniz Toroslar’ın zirvesinden aşağıya doğru muhteşem bir yolculuk sizi bekleyecek.

Aspendos Antik Kenti

Aspendos olağan üstü büyüklükte ve sapasağlam ayakta olan tiyatrosu ile anılsa da su kemerleri, bazilikası, stadyumu, çeşmesi ve kemerleri ile insanları içine çeken büyüleyici bir zenginliğe sahip. Sakın burayı es geçmeyin. 🙂

Manavgat Şelalesi

Antalya’nın simgesi evet, fakat bunun yanında Türkiye’nin de simgesi haline gelmiş bir doğa harikası. Öyle sadece fotoğrafa bakarak görünmez Manavgat. Gelip görmeniz lazım hatta sırf Manavgat için bile Antalya’ya gelinebilir. Hemen yanlarına inşa edilmiş mesire bölgeleri ile size muhteşem bir olanak sunacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.