Amasya’ya Gitmeniz için 7 Neden

1. Kral Kaya Mezarları

Pontus Krallığı‘na başkentlik yapmış olan Amasya‘nın, M.Ö. bu bölgede yaşamış Pontus Kralları‘na ait olan mezarlıklardır. Önceleri Yeşilırmak Vadisi sırasınca 21 mezar bulunurken günümüze sadece birkaçı ulaşabilmiştir. Krallar Vadisi olarak da adlandırılan bölgenin içinde yollar, merdivenler ve geçitler de bulunmaktadır.

2. Alçak Köprü

Roma Dönemi’nden günümüze kalan tek köprü olma özelliğini taşıyan bu eser tamamiyle kesme taş kullanılarak inşa edilmiştir. Su seviyesinin artması sonucunda köprü ayaklarının Yeşilırmak suları altında kalmasıyla Alçak Köprü adını almıştır. Yeşilırmak sularının üzerinde Alçak Köprü‘ye benzer olarak başka köprüler de bulunmaktadır.

3. Amasya Müzesi

Birçok çağ, dönem ve devlete ev sahipliği yapmış Amasya’nın bilgilerini ve eserlerini barındıran bu müzede aynı zamanda Dünya’nın sergilenmekte lan tek Müslüman mumyaları da bulunmaktadır.

4. Ferhat ile Şirin Aşıklar Müzesi

Amasya Belediyesi tarafından yapılan bu müze Türkiye’nin ve dünyanın ilk ve tek Aşıklar müzesi olma özelliğini taşır. Ferhat ile Şirin başta olmak üzere Leyla ile Mecnun, Kerem ile Aslı, Romeo ile Juliet ve daha birçok aşk hikayesinin sergilendiği müzede efsane olmuş Anadolu Aşıkları’nın da hikayelerini o dönemde olduğunuzu hissederek dinleyebilirsiniz.

5. Borabay Gölü

Piknik alanı, kamp alanı ve yürüyüş yolu olarak da kullanabileceğiniz bir parkura da sahip olan Borabay Gölü sizi şehir yaşamının stresinden arındırmaya çağırıyor. Bahar aylarında farklı güzelliklere bürünen ormanda doğayla baş başa kalıp gölü seyre dalabilirsiniz.

6. Akdağ Yaylaları

Akdağ tepelerinin süsü olan bu yaylalar birçok canlı ve endemik bitki türüne de kucak açıyor. Doğa severlerden de büyük ilgi gören Akdağ Yaylaları aynı zamanda her yıl düzenlenen yayla şenliklerine de ev sahipliği yapıyor.

7. Yalıboyu Evleri

Yeşilırmak kıyısı boyunca uzanan bu evler sur duvarlarının üstünde sizi seyre davet ediyor. Bir tarafınıza Harşena Dağı‘nı da aldınız mı burada yürürken kendinizi Amasya tarihinin derinliklerinde hissedeceksiniz.

Tüm bunların yanı sıra ev sahipliği yaptığı devlet ve uygarlıkların miras bıraktığı yöresel lezzetleri ve tatlarıyla, sahip olduğu doğanın güzellikleriyle, tarihe tanıklık edeceğiniz eserleriyle Amasya sizi davet ediyor. 

 

Amasya‘ya gitmek için en ucuz Amasya uçak biletini bulabileceğiniz en güvenilir adres www.istfly.com! Çünkü diğer uçak bileti sitelerinin yaptığı gibi herhangi bir hizmet/servis bedeli talep etmiyoruz ve bu sayede daha ucuz Amasya uçak bileti fiyatları sunuyoruz. İnternet sitemiz üzerinden istediğiniz tarih için Amasya uçak bileti rezervasyonunuzu ve ödemenizi kolaylıkla gerçekleştirebilir ve işleminiz sonunda istfly puan kazanabilirsiniz. Hem hizmet bedelsiz Amasya uçak bileti satın alıp hem de ödeyeceğiniz uçak bileti tutarının %1’i oranında istfly puan kazanmak için blog.istfly.com üzerinden üyelik kaydınızı gerçekleştirmelisiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.