Afyon için Tavsiyeler

Eğer yolunuz yolların birleşme noktası olan Afyon iline düşerse gezi planınıza katabileceğiniz noktaları sizinle paylaşmak isterim.

Öncelikle şehrin simgelerinden olan lokum konusu… Afyon da bir çok yerden lokum alma şansınız var ama tavsiyem Uzun Çarşı girişinde bulunan, aşağı girişte sol tarafta bulunan ilk lokum dükkanını ziyaret etmeniz olacak. Günlük üretimi olan ve ürünlerinde sıkıntı olduğu zaman birebir bunu müşterisi ile paylaşan bir iş yeri. Buraya alternatif olarak yine aynı cadde üzerinde olan ve daima önünde müşteri kuyruğu olan bir başka dükkandır ki bunu o cadde de yürürken görmemeniz imkansızdır.

İkincisi ise sucuk olayıdır. Afyon da sucuk geleneksel üretim haline gelmiş ve üç beş hayvanı olan herkesin farklı markalar adı altında üretebileceği bir ürün olmuştur. Bu konuda çok iyisine de rastlayabilirsiniz veya hiç memnun kalmayacağınız bir ürünü de alabilirsiniz. Türkiye de isim yapmış markalar vardır ama bunlarında inanın fiyatları diğer aynı kalite markalara göre çok fazladır. Cumhuriyet , İpek, ve İkbal bu markaların başında gelir ama size tavsiyem Merve, Kardeşler ve Mazlum sucuklarını da denemeniz olacaktır.

Afyon’a gelip kaplıcalara gitmeden olur mu?

En çok isim yapmış olanı Gazlıgöl Kaplıcalarıdır. Burada günlük, saatlik ve haftalık kiralayabileceğiniz villalar, konut tipi evler ve yine saatlik kullanabileceğiniz klasik Türk hamamları mevcuttur. Bunun yanında o bölgede bulunan termal otelleri de kullanabilirsiniz. Bir diğer kaplıca bölgesi ise Ömer Termalleridir. Bu bölgedeki su daha sıcak, kükürt minerali olarak daha zengindir.

Tarihi mekan olarak şehir merkezinde hemen gözünüze çarpan ilk yapı ile ismini de veren Karahisar Kalesi olacaktır. Kaleye çıkmak mümkündür ama zaman ayırmanız gerekecektir. Kale üzerinden şehir silüetini izlemenin keyfini hiç bir yerde alamazsınız. Bunun yanında kale etrafında bir çok tarihi Afyon konaklarını görebilir ve müze haline dönüştürülenlerin içini gezebilirsiniz.

Yemek konusunda ise Afyon etli pidesi, Afyon keşkeği deneyeceğiniz tatlar arasındadır. Yemek arkasına tadına bakacağınız kaymaklı ekmek kadayıfının yerini hiç bir şey tutmaz.

Afyon; yolların ve yolcuların kesiştiği, küçük, şirin ve orjinalliğini bozmamış şehrimiz.

 

Afyon’a gitmek için en ucuz Afyon uçak biletini bulabileceğiniz en güvenilir adres www.istfly.com! Çünkü diğer uçak bileti sitelerinin yaptığı gibi herhangi bir servis/hizmet bedeli talep etmiyoruz ve bu sayede daha ucuz Afyon uçak bileti fiyatları sunuyoruz. İnternet sitemiz üzerinden istediğiniz tarih için Afyon uçak bileti rezervasyonunuzu ve ödemenizi kolaylıkla gerçekleştirebilir ve bonuslar kazanabilirsiniz. Hem maliyetine uçak bileti alıp hem de satın aldığınız uçak bileti fiyatının %1’i oranında istfly bonusları kazanmak için blog.istfly.com üzerinden üyelik kaydınızı gerçekleştirmelisiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.